Az izraeli hatóságok fegyveres biztonsági erői három iskolát zártak be, amelyek a palesztin menekültek ügyével foglalkozó ENSZ-ügynökség, az UNRWA irányítása alatt álltak, Jeruzsálem keleti részén, melyet Izrael annektált. A Shuafat menekülttáborban található iskolákból több száz palesztin diákot küldtek haza, alig néhány perccel azután, hogy az órák megkezdődtek csütörtök reggel. Philippe Lazzarini, az UNRWA főbiztosa kijelentette, hogy az izraeli hatóságok ezzel megtagadják a gyermekektől a tanulás alapvető jogát, és éles bírálatot fogalmazott meg a nemzetközi joggal szembeni „nyílt megvetés” miatt.
Az izraeli kormány már korábban bevezetett egy tilalmat az UNRWA-ra, azt állítva, hogy az ügynökségbe a Hamasz befolyása érvényesül. Az UNRWA azonban határozottan tagadja ezt a vádot, és hangsúlyozza, hogy tevékenysége pártatlan. A Shuafatban készült videók tanúsága szerint a diákok, köztük egyenruhát viselő lányok, ölelték meg egymást az iskola előtt, miután izraeli erők érkeztek a helyszínre. Az iskola falára kifüggesztett zárási parancs szerint „tilos az oktatási intézmények működtetése, tanárok, oktatói vagy bármilyen más személyzet foglalkoztatása, valamint diákok befogadása vagy belépésük engedélyezése az intézménybe.”
Az UNRWA tájékoztatása szerint több mint 550, hat és tizenöt év közötti diák tartózkodott az iskolákban, és az ügynökség egyik munkatársát is őrizetbe vették, amit a megszállt Nyugati-Parton elhelyezkedő UNRWA igazgatója „traumatikus élménynek” nevezett a fiatal gyermekek számára, akik az oktatási lehetőségeik elvesztésének közvetlen kockázatával néznek szembe. Az ügynökség megemlítette azt is, hogy az izraeli rendőrség három másik iskolánál is jelen volt Jeruzsálem keleti részén, és ezek is kénytelenek voltak hazaküldeni a diákjaikat.
Philippe Lazzarini a közösségi médiában kifejtette, hogy az iskolák lerohanása és bezárása „nyílt megvetése a nemzetközi jognak”. Hozzátette, hogy az ilyen zárási parancsok érvényesítése által az izraeli hatóságok megtagadják a palesztin gyermekektől a tanulás alapvető jogát. „Az UNRWA iskoláit nyitva kell tartani, hogy megvédjük a gyermekek egész generációját” – mondta Lazzarini.
A palesztin hatóság, amely a Nyugati-part egyes részeit irányítja, de nem áll izraeli ellenőrzés alatt, a lépést a gyermekek oktatási jogának megsértéseként értékelte. A brit konzulátus Jeruzsálemben szintén kifejezte ellenállását az UNRWA iskoláival szemben hozott zárási parancsokkal szemben, és szolidaritását fejezte ki a diákok, szülők és tanárok iránt. Kiemelték, hogy az UNRWA 1950 óta működik Kelet-Jeruzsálemben az ENSZ Közgyűlésének mandátuma alapján, és Izraelnek a nemzetközi humanitárius jog értelmében elősegítenie kell az összes olyan intézmény megfelelő működését, amely a gyermekek oktatásával foglalkozik.
Tavaly Izrael parlamentje olyan törvényeket fogadott el, amelyek megtiltják az izraeli hivatalnokok kapcsolatát az UNRWA-val, valamint az ügynökség tevékenységét izraeli területen. Izrael 1967-ben, a Közel-Kelet háborújában foglalta el Kelet-Jeruzsálemet, és 1980-ban gyakorlatilag annektálta, ami a nemzetközi közösség többsége által nem elismert lépés. Izrael a várost a saját fővárosának tekinti, míg a palesztinok Kelet-Jeruzsálemet a jövőbeli államuk fővárosának látják. Jelenleg körülbelül 230 000 izraeli telepes él Kelet-Jeruzsálemben, míg ott mintegy 390 000 palesztin is lakik. A nemzetközi közösség többsége illegálisnak tartja az ott és a Nyugati-part más részein épült telepeket, amit az Emberi Jogok Nemzetközi Bíróság tavalyi véleménye is alátámaszt, bár Izrael ezt vitatja.