Starmer válasza Trump vámtarifáira: lassít és gyorsít egyaránt

A brit kormány magas rangú tisztségviselői, köztük Sir Keir Starmer miniszterelnök, Rachel Reeves pénzügyminiszter és Jonathan Reynolds üzleti miniszter, izgatottan figyelik a világpolitika alakulását, különösen a közelmúltban bejelentett amerikai vámok hatását. Az Egyesült Államok és Kína közötti feszültség fokozódása már most érezhető hatással van a globális piacokra, és a brit kormány ezúttal sem maradhat tétlen. Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump, a közelmúltban 10%-os vámtarifát vezetett be minden ország, így az Egyesült Királyság számára is, miközben Kínának még magasabb vámokat szabott ki. Ennek következményeként a brit kormány a lehető legjobb megoldásokat keresi, hogy minimalizálja a brit gazdaságra gyakorolt hatásokat.

A helyzet fokozódik, ahogy a miniszterek egyre inkább tisztában vannak azzal, hogy történelmi pillanatokat élnek át. A kormányzat tisztségviselői, köztük a miniszterelnök, folyamatosan telefonálnak, hogy megpróbálják felvenni a kapcsolatot az amerikai tárgyalókkal, azonban a várakozások ellenére a fontos telefonhívások eddig elmaradtak. Trump februári sajtótájékoztatóján lehetőséget kínált arra, hogy az Egyesült Királyság mentesülhet a vámok egy részétől, ha sikerül megkötni egy kereskedelmi megállapodást. Azóta a brit kormány egy körülbelül húszfős csapata, élükön Michael Ellam-mal, a pénzügyminiszter tanácsadójával, komoly tárgyalásokat folytatott, de a legutóbbi események után a tárgyalások lelassultak.

A brit kormány tisztviselői most várják, hogy az Egyesült Államok kormányzata képes lesz-e időt és energiát szánni egy megállapodás kidolgozására. Az eddigi tárgyalások során felmerültek olyan ötletek, mint az elektromos járművekre vonatkozó szabályok enyhítése, a technológiai cégekre kivetett adó módosítása, valamint az online biztonsági szabályok felülvizsgálata. A kormányzat elmondása szerint a közelmúltban megjelent vámok bevezetése után a válaszreakció jelenleg nem a vámszabályok szigorítása, hanem egyfajta kivárás. A brit kormány nem akar részt venni az Egyesült Államok, Kína és esetleg az EU közötti vámháborúban, és a tisztségviselők között úgy tűnik, hogy egyetértenek abban, hogy a gazdasági helyzet megoldására más utakat kell keresni.

A kormányzat egyik forrása azt mutatja, hogy a brit üzleti szféra szintén nem sürgeti a kormányt, hogy válaszlépéseket tegyen. A brit üzletemberek egyetértenek abban, hogy a vámok bevezetése nem a legjobb megoldás, hanem a kormányzati reakciók megfontolása sokkal fontosabb. Az elmúlt hetekben a kormány többször is hangsúlyozta, hogy felkészültek minden lehetséges forgatókönyvre, ám most, hogy a vámok életbe léptek, a válaszreakciójuk nem volt azonnali.

A minisztériumok és a kormányzat egyes tisztségviselői arra koncentrálnak, hogy meglévő terveiket felgyorsítsák a válsághelyzetben. A pénzügyminiszter éppen azon dolgozik, hogy a kormány költségvetési terveit előrébb hozza, és a régóta várt ipari stratégiát is sürgetné, hogy a brit gazdaság versenyképes maradhasson. Az Egyesült Királyságnak a globális gazdasági zűrzavarban is meg kell találnia a helyét, és a kormányzat számára ez egy új lehetőséget is jelenthet.

A brit politikai táj egyre inkább feszültté válik, és a kormányzatnak most nemcsak a vámokkal, hanem a gazdasági növekedéssel és a kereskedelmi megállapodásokkal is foglalkoznia kell. A Brexit utáni időszakban a brit kormány számára kulcsfontosságú, hogy sikeresen kezelje a nemzetközi kereskedelem kihívásait, és a mostani helyzet, bármily nehéz is, lehetőséget adhat arra, hogy a kormány új irányokat találjon a gazdasági fejlődéshez. Az elkövetkező hetek és hónapok során a brit kormányzat reakcióinak alakulása kulcsfontosságú lesz, és a politikai elemzők figyelemmel kísérik, hogyan reagálnak a különböző gazdasági kihívásokra.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cm257qmvg25o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük