Amikor látszólag minden rendben van

Hiába a kiegyensúlyozott élet, hiába egy jól menő vállalkozás, amiben látszólag minden a helyén van, és haladnak a dolgok. Van valami, ami olykor észrevétlenül lopózik be a hétköznapokba, és nem félünk tőle eléggé, hogy a veszélyeit komolyan vegyük. Pedig vannak jelei bőven. Mégis csak legyint rá sok, ennek a veszélynek kitett ember és idővel a dolog egyre több helyet követel magának: ez az ital. Először csak hétvégén. Aztán esténként. Aztán már a reggelek is csak egy korty után kezdődnek el igazán.

Az alkohol, mint pszichoaktív szer, fokozatosan átveszi az irányítást, ha túl sokat engedünk. A toleranciaszint egyre csak nőtön nő, míg végül kontrollvesztő alkoholistává lehet válni, észrevétlenül.

Apró hibák, amik sokat elárultak

Reggelente fáradtan ébred fel az ember egy idő után, gyakran fáj a feje, és rosszul alszik eleve. Elkezd sokat hibázni a munkában is: elfelejtett találkozók, csúszó határidők. Közben a megvonási tünetek már naponta jelentkeztek. Egyre kevésbé érzi, hogy saját élete valóban az övé. Csak túléli valahogy a napokat – gondolja, de kell hozzá „valami”, ami ebben segít.

A felismerés csendben jön

„Nem történt katasztrófa. Nem történt baleset, nem lettem munkanélküli. Egy este azonban egyedül ültem a konyhában, kezemben egy pohárral, és feltettem magamnak a kérdést: mikor beszélgettem utoljára őszintén valakivel?” – meséli el név nélkül valaki, aki túlesett az egészen. Olyan sok az ilyen eset, hogy abból gyaníthatjuk: Magyarországon ez különösen elterjedt betegségtípus.

Érdemes rákeresni a neten: Addiktológiai szakembereink | Addiktológus magánrendelés. És elolvasni a felepulok.hu websiteon ezt az oldalt, aztán jó pár többit is. De, ami mindennél fontosabb: időpontot kérni, ha már van elég erőnk. Ez az oldal segít benne.

A konzultáció fordulópont lehet

Az első addiktológiai konzultáció során az ember itt természetesen nem azt érzi azt, hogy ítélkeznek felette. Éppen ellenkezőleg: figyelmet és együttérzést kap. Az állapotfelmérés után pedig személyre szabott ajánlást. Azt mondták: semmi sem kötelező, de van lehetőség a változásra. És ha nagy szükség van rá, ott a 28 napos felépülési program.

De sokan még ma is félreértik az alkoholizmust. Vannak, akik csak gyenge jellemnek tartják azt, aki nem tud megálljt parancsolni a pohárnak, mások pedig úgy gondolják, hogy ez csak egy rossz szokás, amit le lehet tenni egyetlen elhatározással.

Az igazság mindig jóval bonyolultabb

Az alkoholizmus a tudomány és az orvostudomány szerint is betegség – mégpedig egy olyan krónikus, visszaesésekre hajlamos állapot, amely idővel súlyos testi és lelki károsodásokhoz vezethet. Nem csoda, hogy aki egyszer ebbe az örvénybe került, annak a felépülés hosszú, nehéz, de nem lehetetlen útja.

A Felépülők programja során nemcsak az iváshoz való viszonyom változik meg, hanem az illető egész élete. Hisz ez mindenre hatással van eleve.

„Rájöttem, hogy szinten tartó alkoholbeteggé váltam. A többi felépülő alkoholista története segített megérteni, hogy nem vagyok egyedül. Az absztinencia nem büntetés, hanem egy újfajta szabadság, amit azóta is minden nap érzek.” – meséli az anonim beszámoló.

Ezekhez az információkhoz és további „sikertörténetekhez” is hozzá lehet férni az „Addiktológiai szakembereink | Addiktológus magánrendelés” aloldalon keresztül.

Amit megtanulhat, akinek szüksége van rá

Az alkoholizmus nem mindig látványos, és nem minden esetben jár együtt teljes összeomlással. Egy magasan funkcionáló alkoholista is lehet sikeres a munkájában, miközben belül szenved. A valódi felépülés belül kezdődik, amikor el meri ismerni, hogy segítségre van szüksége.

Mindebben motivációt jelenthet a család, sőt, a Felépülők hozzájuk is szólnak: ha bárkinek olyan hozzátartozója van, aki ilyesfajta segítségre szorul, helyette is meg lehet tenni az első lépést, és akár konzultációra jelentkezni.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük