A Just Stop Oil mozgalom eltűnt a színről, most a föld alá kényszerült

A Just Stop Oil (JSO) aktivistái ismét felkészülnek a megmozdulásra, előkerülnek a jól ismert élénk narancssárga mellények és transzparensek, valamint a hangosbeszélők is. Ez a rutin sokszor megvalósult már az elmúlt három évben, és az aktivisták különböző akciókat szerveztek, beleértve a levesek dobálását, kukoricakeményítő festék fújását és az utak blokkolását. A JSO a klímaváltozás elleni küzdelem egyik legismertebb, ugyanakkor legelutasítottabb szervezetévé vált az Egyesült Királyságban. A szombati megmozdulásra várhatóan több száz aktivista gyűlik össze London központjában. Azonban ez az esemény nagyon eltér az eddigiektől: egyrészt nem titkolják, másrészt a várható tömeges zűrzavarnak sincs nyoma.

A JSO bejelentette, hogy ez lesz az utolsó demonstrációjuk, így „felakasztják a fényvisszaverő mellényeket”, és befejezik a polgári engedetlenség kampányát. A csoport hivatalos álláspontja szerint győzelmet arattak, mivel követelésük, miszerint ne adjanak ki új olaj- és gázlicenceket, most már kormányzati politika. Azonban a csoport tagjai magánbeszélgetéseik során elismerik, hogy a zavaró demonstrációk ellen hozott szigorú új jogszabályok gyakorlatilag lehetetlenné tették az ilyen csoportok működését. Sarah Lunnon, a JSO egyik alapítója azt mondta, hogy a szombati esemény „örömteli ünneplés” lesz, ahol a közös munkájuk sikerét ünneplik.

A JSO tevékenysége nemcsak az aktivisták, hanem számos más ember számára is örömtelivé válik. Azok a motorosok, akiket a demonstrációk miatt késlekedés érintett, a művészeti alkotások iránti szeretetteljes emberek, akiket felháborítottak a híres festmények elleni támadások, valamint a sport- és színházrajongók, akiket az események megzavartak, mind örömmel fogadják a JSO távozását. A rendőrség is megkönnyebbülten lélegezhet fel, hiszen a JSO demonstrációi több ezer rendőri órát igényeltek, és milliós költségeket generáltak. 2023-ban a Scotland Yard körülbelül 20 millió fontot költött a csoport megmozdulásainak kezelésére.

A JSO vége azonban komoly kérdéseket vet fel. Valóban ez lenne a végső állomás a zavaró klímaaktivizmus számára az Egyesült Királyságban, vagy a csoportok alámerülése új, még zavaróbb vagy kaotikusabb akciókat indíthat el? A JSO módszere képes volt maximum zűrzavart vagy közfelháborodást okozni, de szigorú belső szabályokkal is rendelkezett: az akcióknak erőszakmentesnek kellett lenniük, és az aktivistáknak felelősséget kellett vállalniuk a tetteikért. Az ilyen típusú jogi keret, amely lehetővé tette számukra, hogy a figyelem középpontjába kerüljenek, most megváltozott. A 2022-es rendőrségi, bűnügyi, ítélkezési törvény jelentős jogi mozgásteret biztosított a hatóságok számára, lehetővé téve, hogy a közrend zavarásának szándékos vagy gondatlan okozása bűncselekménynek minősüljön.

Az új jogszabályok következtében a korábbi demonstrációs módszerek, mint a JSO akciói, már nem tűnnek életképesnek. A bíróságok által hozott döntések azt is megnehezítik, hogy a demonstrálók a jogszabályok keretein belül érvelhessenek a cselekedeteik jogossága mellett. A JSO tagjai közül többen úgy érzik, hogy eljött az idő, hogy elhagyják a felelősségvállalás hagyományos elveit, és zavaró akciókat szervezzenek anélkül, hogy megvárnák, míg letartóztatják őket. Az elmúlt évben például egy Shut the System nevű csoport bűncselekményeket követett el pénzügyi és biztosítótársaságok irodái ellen, ablakokat törtek be és festéket szórtak.

A JSO tevékenységei nemcsak a csoport tagjait, hanem a társadalom szélesebb rétegeit is megosztották. A közvélemény-kutatások alapján, bár a klímaváltozás iránti aggodalom széles körben elterjedt, a JSO nem élvezett kedvező megítélést. A 2023-as YouGov felmérés alapján a megkérdezettek mindössze 17%-a volt kedvező véleménnyel a csoport tevékenységeiről. A klímaváltozás elleni küzdelem jövőjével kapcsolatban a zöld mozgalomban sokan úgy vélik, hogy a JSO módszerei nem vezetnek valódi változáshoz.

A JSO tevékenységeinek vége újfajta megoldások keresésére ösztönözheti a klímaaktivistákat. A Citizen’s Arrest Network (CAN) nevű csoport például jogi keretek között próbálja kihasználni a közrend zavarásának jogát, hogy a fosszilis energiahordozókat használó cégek vezetői ellen lépjenek fel. A csoport tagjai szerint a hagyományos, felelősségteljes demonstrációk nem működnek többé, és új megközelítésekre van szükség.

A klímaváltozás elleni harc tehát új irányt vehet, és bár a JSO módszerei már nem alkalmazhatóak, a mozgalom nem áll meg. Az aktivisták új formákat keresnek, hogy felhívják a figyelmet a klímaváltozás sürgető problémáira, és ez a jövőben új stratégiákhoz vezethet. Az, hogy a közvélemény hogyan reagál ezekre az új akciókra, kulcsfontosságú lehet a klímaváltozás elleni küzdelem hatékonysága szempontjából.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cz6denxzweeo

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük