A legnagyobb veszélyben lévő brit állatfajok a fűtüzek miatt tűnhetnek el

Az Egyesült Királyság ritka állatfajainak egy része súlyos veszélybe került az elmúlt hetek intenzív fűtüzei miatt, amelyek következtében a természetvédők figyelmeztettek, hogy ezek az állatok „élve megégetve” közelítenek a kihaláshoz. Különösen aggasztó a helyzet a veszélyeztetett madarak, például a tyúkesztergák és a vízi pocokok körében, amelyek most a leggyorsabban csökkenő emlősök az Egyesült Királyságban. A National Trust, a brit természetvédelmi szervezet kijelentette, hogy a Powysban található Abergwesyn közösségben zajló folyamatos tüzek elpusztították a helyi aranylilek utolsó megmaradt fészkelőhelyeit, amelyek a brit dombvidék legszebb madaraiként ismertek. Az idei év során eddig 284 négyzetkilométer földet égettek fel a wildfires, ami nagyobb terület, mint Birmingham városa.

A BBC által megszerzett adatok alapján Walesben a tűzoltóság már közel 1400 tüzet oltott el idén, és a tűzoltóságok arra figyelmeztetik az embereket, hogy „felelősségteljesen” cselekedjenek, és jelentsenek bármilyen gyanús viselkedést a rendőrségnek. A National Trust képviselője, Ben McCarthy elmondta, hogy 2025 eddig a legsúlyosabb évnek tűnik az emberi tevékenységek által okozott tüzek szempontjából az országban. „Nagyon aggódunk, úgy tűnik, hogy ez lesz a legrosszabb év, amikor a vadon élő állataink lángokban állnak” – tette hozzá McCarthy.

A szárazság és a rendkívül magas márciusi hőmérsékletek valószínűleg hozzájárultak a tűzesetekhez. Az alacsony tűzesetszám 2024-ben több növényzetet hagyott a tüzek táplálására. A Coed Cadw, a walesi Erdőtársaság, arról számolt be, hogy az Allt Boeth területén található „pótolhatatlan” mérsékelt óceáni esőerdő is súlyos károkat szenvedett, a védett kékharangok is sérültek. Ez a terület, amelyet kelta esőerdőnek is neveznek, ritka növényeknek, zuzmóknak és gombáknak ad otthont, és fenyegetettebb, mint a trópusi esőerdők.

Angliában a National Trust jelentése szerint több ezer újonnan ültetett fa égett le a West Yorkshire-i Marsden Moor területén, míg Észak-Írországban, a Morne-hegységekben, gerinctelenek és földön élő állatok, mint például a hüllők „egyszerűen lángra kaptak”. McCarthy figyelmeztetett, hogy ez hatással van az ökoszisztémára is, hiszen a gerinctelenek hiányában nem maradnak madarak, amelyek táplálékul szolgálnának számukra.

A természetvédelmi szervezetek, köztük a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) is aggodalmukat fejezték ki a vízi pocokok jövője miatt, akik már most is komoly fenyegetettséggel néznek szembe a élőhelyük elvesztése és az amerikai nyércek ragadozása miatt. A kis állatok, mint a vízi pocok és a cickányok, amelyek üregekben élnek, túlélhetik a gyorsan terjedő tüzeket, de élőhelyük és táplálékforrásaik megsemmisülnek. Rob Parry, az INCC képviselője szerint a vízi pocokok „a leggyorsabban csökkenő emlősök”, és ha a walesi dombvidék utolsó menedékhelyeit is elpusztítják, az súlyosan veszélyezteti a faj fennmaradását.

Az INCC öt baglyot is nyomon követ a dél-walesi Amman-völgyben, ahol a tűzesetek hatalmas területeket pusztítottak el. Parry elmondta, hogy néhány héttel ezelőtt még rengeteg táplálék állt rendelkezésükre, most viszont szembesülniük kell a hiányával. Más ritka madarak, mint a tyúkesztergák, amelyeket legutóbb a walesi dombvidék védelme érdekében végzett erőfeszítések keretében igyekeztek megóvni, szintén érintettek. A skylarkok száma drámaian csökkent az 1970-es évek óta, ami szintén aggodalomra ad okot.

Az INCC felszólította a gazdákat, hogy jobban felügyeljék a kontrollált égetéseket, és figyelemmel kísérjék a tűzesetek környezeti hatásait. A Natural Resources Wales (NRW) szerint a tűzesetek „óriási problémát” jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol a walesi kormány adatai szerint az elmúlt évben a tűzesetek több mint fele itt történt. Az NRW egyik vezető munkatársa, Becky Davies elmondta, hogy az elmúlt három napban több mint 75 tűzesetet regisztráltak csak a dél-walesi völgyekben. A tűzesetek környezeti hatásai messzire elérhetnek, hiszen az esőzések után a frissen leégett talajból kimosódó foszfátok a vízminőségre is hatással vannak.

A tűzesetek száma évente változik az időjárás függvényében, de a BBC adatai szerint a dél-walesi fűtüzek száma tavalyhoz képest 1200%-kal nőtt. Az év elejétől április 10-ig 34 tűzesetet regisztráltak a régióban, míg 2025 ugyanebben az időszakában 445-öt. Észak-Walesben a tűzoltóságok 170 tűzesethez vonultak ki idén, a Közép-Walesi Tűzoltóság pedig 772 tűzesetet oltott el. A tűzesetek számának növekedése Angliában és Észak-Írországban is megfigyelhető, míg Skóciában széleskörű vészhelyzeti riasztást adtak ki a tűzesetekre. A statisztikák azt mutatják, hogy a legtöbb tűzesetet szándékosan gyújtják meg, de előfordulhat, hogy egyszer használatos grillekből vagy elégtelenül ellenőrzött kontrollált égetésekből is keletkeznek. Dél-Walesben a tűzoltók az iskolákba látogatnak, hogy már fiatal korban felhívják a gyerekek figyelmét a tűzesetek pusztító hatásaira.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c2dej3x9432o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük