Az Egyesült Királyság ritka élővilága egyre nagyobb veszélyben van, mivel a közelmúltban bekövetkezett intenzív fűtüzek következtében számos védett faj, köztük veszélyeztetett madarak és emlősök, közelebb kerültek a kihaláshoz. A természetvédők aggasztónak tartják a helyzetet, és figyelmeztetnek arra, hogy a tűzvészek következményeként már most is számos állatfaj szenved. Az Abergwesyn községben, Powys területén található területen folyó vad tüzek miatt elpusztult a helyi aranylúd fészkelőhelye, ami különösen súlyos csapást jelentett, mivel ez a madárfaj a brit hegyvidék egyik legszebb képviselője.
A BBC által közzétett statisztikák szerint eddig az év során az Egyesült Királyság területén több mint 110 négyzetmérföldnyi (284 négyzetkilométer) terület égett le a tüzek következtében, ami nagyobb, mint Birmingham teljes területe. Walesben a tűzoltóság közel 1,400 tűzesettel küzdött már az év eleje óta, és a tűzoltóság arra kéri az embereket, hogy „felelősségteljesen” viselkedjenek, és jelentsenek minden gyanús tevékenységet a rendőrségnek. A National Trust úgy véli, hogy 2025 a legrosszabb év lehet az emberi tevékenység által okozott tüzek szempontjából. Ben McCarthy, a jótékonysági szervezet természetvédelmi vezetője elmondta, hogy rendkívül aggódnak a helyzet miatt, és arra figyelmeztetett, hogy ez az év várhatóan a legrosszabb lesz a vadon élő állatok tűz általi pusztulása szempontjából.
A tűzesetek többsége egy rekord száraz időszak és szokatlanul magas márciusi hőmérsékletek következményeként alakult ki. Az alacsony számú tűz 2024-ben több növényzetet hagyott meg, ami táplálékot biztosított a tüzek számára. A Coed Cadw, a walesi Woodland Trust arról számolt be, hogy az Allt Boeth területén található, pótolhatatlan mérsékelt atlanti esőerdőt is érintettek a tüzek, ami a védett kék harangvirágok pusztulásához vezetett. Az úgynevezett kelta esőerdő olyan ritka növényeket, zuzmókat és gombákat tartalmaz, amelyek már most is komoly veszélyben vannak, és sokkal fenyegetettebbek, mint a trópusi esőerdők.
Angliában a National Trust több ezer újonnan ültetett fát is elveszített a West Yorkshire-i Marsden Moor területén, míg Észak-Írország Morne-hegységében a talajlakó állatok, például a hüllők, „egyszerűen lángok között égtek el”. McCarthy figyelmeztetett arra is, hogy a tűzesetek hatással vannak az élelmiszerláncra, mivel az invertálható állatok, amelyek a madarak táplálékául szolgálnak, elpusztulnak, így a madarak is éhen halhatnak. A vízi pocok, amely az Egyesült Királyság leggyorsabban csökkenő emlőse, szintén komoly veszélyben van. A vízi pocok és más kisemlősök, mint a pelék, a föld alatt élnek, és bár a gyorsan terjedő tüzeket túlélhetik, az élőhelyük és a táplálékforrásaik elpusztulnak.
A természetvédelmi szervezetek, mint például a Wildlife Trusts és az Initiative for Nature Conservation Cymru (INCC) egyre aggasztóbbnak találják a vízi pocok jövőjét, mivel azok már most is súlyosan veszélyeztetettek az élőhelyek elvesztése és az amerikai vidrák általi prédálás miatt. Az INCC figyelemmel kíséri a barnamedvék öt fészkelő párját az Amman-völgyben, ahol a tüzek hatalmas területeket pusztítottak el. Az állatok fiókáik táplálására szánt élelmiszerforrásaik hirtelen eltűntek, ami aggasztja a szakértőket, mivel nem tudni, hogyan fogják túlélni a helyzetet.
A helyzet súlyosságát tovább fokozza, hogy más ritka madárfajok, mint például a hen harrier és a rétihéja is érintettek. A hen harrier védett státusza ellenére a tűzesetek súlyosan érintik a populációját, miközben a skylarkok száma drámaian csökkent az 1970-es évek óta. Az INCC arra figyelmeztetett, hogy a tűzesetek minden tavasszal megnehezítik a természetvédelmi erőfeszítéseket, és a legrosszabb időszakban jelentkeznek, amikor a legnagyobb szükség lenne a védett élőhelyekre.
A walesi természeti erőforrások hatósága, a Natural Resources Wales (NRW) is megjegyezte, hogy a tűzesetek komoly problémát jelentenek, különösen Dél-Walesben, ahol a tavalyi év adatai szerint a tűzesetek több mint fele itt történt. A tűzoltóságok folyamatosan dolgoznak azon, hogy felhívják a figyelmet a tűzesetek megelőzésére, és a gyerekeknek is oktatást nyújtanak az állatok védelméről. A helyzet komolyságát fokozza, hogy a tűzesetek hatása nemcsak helyi, hanem regionális szinten is érzékelhető, mivel a tűz után eső esetén a megcsupaszított talaj és a benne lévő foszfátok a vízfolyásokba kerülhetnek, rontva a víz minőségét.
Az Egyesült Királyságban a tűzesetek száma évről évre változik, de az idei évben Dél-Walesben a fűtüzek száma 1200%-kal nőtt az előző évhez képest, ami aggasztó jelenség. A tűzoltóságok számára egyre nehezebb a helyzet kezelése, és a szakértők sürgetik a megelőző intézkedések bevezetését a tűzesetek számának csökkentése érdekében. Az emberi tevékenységek, mint például a szabadtéri grillezés vagy a kontrollált tűzgyújtás, gyakran felelősek a tűzesetekért, ezért elengedhetetlen a közösségi tudatosság növelése és a felelősségteljes magatartás elősegítése.