Április végén a több mint 500 éves Royal Mail irányítását egy cseh milliárdos, Daniel Kretinsky veszi át, aki a hírek szerint futballklub társtulajdonosa és jelentős befektetője egy brit szupermarket láncnak. De vajon miért érdeklik egy ilyen sorsfordító, súlyos problémákkal küzdő intézmény? Kretinsky, aki a cseh Szfinx néven is ismert, 49 éves, és a Sunday Times Rich List szerint nettó vagyona 6 milliárd font. Párizsban és Londonban él, és eredetileg ügyvédként kezdte pályafutását, majd a európai energiapiacokon harcolta ki magának a vagyont.
A találkozónk a híres Claridge’s szállodában zajlott 2024 júniusában, ahol próbáltam meggyőzni őt, hogy adjon interjút a Royal Mail megvásárlására tett merész kísérletéről. A cseh milliárdos profilja, mint vásárló, aggodalmat keltett a szakszervezetek és a kormány tagjai között, mivel cégei orosz gázvezetékeket üzemeltetnek, amelyek orosz gázt szállítanak Európába. Azonban hat hónappal később a brit kormány jóváhagyta Kretinsky ajánlatát, miután ő „jogi kötelezettségeket” vállalt. A megállapodás keretében a kormány úgynevezett „arany részvényt” kapott, amely lehetővé teszi számára, hogy értesítést kapjon a Royal Mail tulajdonjogának, központi helyének és adórezidenciájának bármely jelentős változásáról.
A Royal Mail története Henry VIII idejére nyúlik vissza, és az intézmény a brit élet szerves részét képezi. Sok ember számára a ‘postás’ szimbolizálja a mindennapi életet, aki a levél- és csomagszállítás révén betölti a közvetítő szerepet a családok és a világ között. Azonban az utóbbi években a Royal Mail koronája megkopott. A cég folyamatosan veszteséges, piaci részesedése csökken, és több alkalommal bírságot kapott a kézbesítési célok elmaradása miatt. A levélküldemények száma is drámaian csökkent: 2004-ben 20 milliárd levél került feladásra, míg tavaly ez a szám hét milliárd alá csökkent.
A Royal Mail nemcsak a levélforgalom terén, hanem a csomagszállításban is nehézségekkel küzd. Míg az e-kereskedelem fellendülése miatt a csomagok száma nőtt, a Royal Mail részesedése a profitorientált szegmensen folyamatosan csökkent. 2012-ben a Royal Mail-t leválasztották a Post Office-tól, majd 2013-ban privatizálták, a cég értéke 3,3 milliárd font volt. Az első kereskedési napon a részvények 38%-ot emelkedtek, ami kritikát váltott ki a költségek alacsony értékelése miatt. A cég csúcsértéke 2021 májusában 6 milliárd font volt, de Kretinsky ajánlata idején már csak 2 milliárd fontot ért.
Kretinsky tervei szerint a Royal Mail-t egy új európai logisztikai konglomerátum szerves részévé kívánja tenni, amely az energiára, kiskereskedelemre és logisztikára épül. A cég sikeres működése érdekében jelentős hosszú távú befektetésekre van szükség az infrastruktúrába és a technológiába. A Royal Mail jelenlegi kötelezettségei, például a levélkézbesítési kötelezettség, nehezítik a helyzetét, mivel a cég nem választhatja meg, hogy milyen üzletágban kíván részt venni.
Kretinsky azonban úgy véli, van megoldás. A Royal Mail által teljesítendő kötelezettségek csökkentése, például a másodosztályú levelek kézbesítésének heti hat nap helyett minden második napon történő lebonyolítása évente 300 millió font megtakarítást eredményezhet, ami a cég pénzügyi helyzetének stabilizálásához vezethet. A cég vezetése reméli, hogy a szabályozó hatóságok is támogatják a változtatásokat.
A cseh milliárdos nemcsak a Royal Mail, hanem a GLS, a cég európai csomagküldő vállalatának tulajdonosa is, amely tavaly 320 millió font nyereséget könyvelhetett el. Kretinsky elmondta, hogy célja, hogy a GLS tapasztalatait felhasználva a Royal Mail működését is javítsa, és a csomagszállítást előtérbe helyezze.
Bár a Royal Mail előtt számos kihívás áll, a jövőbeni növekedés lehetőségei vonzóvá tehetik Kretinsky számára a céget. A cégnek új technológiákra és innovatív megoldásokra van szüksége, hogy versenyképes maradhasson a piacon, ugyanakkor a cseh milliárdos tervei között szerepel, hogy a Royal Mail a jövőben még inkább megfeleljen az ügyfelek igényeinek. Az új Royal Mail zárak bevezetése és a csomagküldési megoldások fejlesztése is a kényelem növelését célozza, ami a versenytársakkal való együttműködés révén jelentős előnyhöz juttathatja a céget. A jövőben a Royal Mail ügyfelei akár a másodosztályú levelek gyakoriságának csökkenésével és az árak emelkedésével is szembesülhetnek, de a cseh milliárdos célja, hogy a cég újra virágzásnak induljon.