Katy Perry, a világhírű popénekes, és öt másik nő sikeresen visszatértek a Földre, miután Jeff Bezos Blue Origin rakétájával eljutottak a világűrbe. Az űrutazás során Perry mellett ott volt Bezos menyasszonya, Lauren Sánchez, valamint a CBS műsorvezetője, Gayle King, aki elmondta, hogy az utazás egyik fénypontja az volt, amikor Perry elénekelte Louis Armstrong „What a Wonderful World” című dalát. A repülés körülbelül 11 percig tartott, és a hat nő több mint 100 kilométeres magasságba emelkedett a Föld fölé, átlépve a nemzetközileg elismert űrbeli határt, és néhány pillanatra megtapasztalhatták a súlytalanságot.
A fedélzeten volt továbbá Aisha Bowe, egy volt NASA rakétatudós, Amanda Nguyen, a polgári jogok aktivistája, és Kerianne Flynn, egy filmproducer is. A New Shepard rakéta a texasi nyugati indítóhelyről indult el helyi idő szerint 08:30-kor (BST szerint 14:30-kor). A kapszula ejtőernyő segítségével lágy landolással tért vissza a Földre, míg a rakéta hajtóműve szintén visszatért Texasba. A kapszulán belül örömteli kiáltások hallatszottak, miközben a mentőcsapat feléjük tartott. Jeff Bezos nyitotta ki a kapszula ajtaját, hogy üdvözölje Lauren Sánchez-t, aki az elsőként szállt ki. „Nagyon büszke vagyok erre a csapatra” – mondta könnyek között. „Nem tudom szavakba önteni.” Megállt egy pillanatra, majd hozzátette: „Kinéztem az ablakon és láttuk a Holdat.” „A Föld olyan csendesnek tűnt” – mondta, hozzátéve, hogy ez nem az volt, amit várt. „Csendes volt, de igazán élő.”
Következőként Katy Perry lépett ki, aki megcsókolta a földet és a magasba emelt egy margarétát – a kislánya neve Daisy. Gayle King is térdre ereszkedett és megcsókolta a földet. „Csak szeretnék egy pillanatot szentelni a földnek, hogy értékeljem egy kicsit” – mondta. Az utolsóként kiszálló Kerianne Flynn az égre mutatott és felkiáltott: „Elmentem az űrbe!” A földön egy hírességekből álló közönség figyelte az indítást. Khloé Kardashian a nézőtérről azt mondta: „Nem is gondoltam, hogy mennyire érzelmes lesz, nehéz elmagyarázni. Tele vagyok adrenalinnal, és itt állok.” „Bármi, amiről álmodsz, elérhető, különösen a mai világban. Álmodj nagyot, kívánj a csillagokra – és talán egyszer te is közöttük lehetsz” – tette hozzá.
Oprah Winfrey Gayle Kingről beszélt, és elárulta, hogy ő egy ideges utazó. „Amikor repülünk, ő mindig valakinek az ölében van a legkisebb turbulenciánál. Valódi félelme van a repüléssel kapcsolatban. És ez… ez az ő félelmének legyőzése” – mondta. A űrhajó teljesen autonóm volt, nem igényelt pilótákat, a legénység nem működtette manuálisan az eszközt. Az utolsó all-női űrutazás több mint 60 éve zajlott, amikor Valentina Tereshkova, a szovjet űrhajós, első nőként utazott űrbe egyedül a Vostok 6 fedélzetén. Azóta nem volt másik all-női űrutazás, de a nők számos jelentős hozzájárulást tettek az űrkutatás terén.
A űrturizmus ipara még gyerekcipőben jár, tehát minden sikeres indítás jelentőséggel bír, és bizonyítja, hogy ezek a rövid, kereskedelmi célú repülések biztonságosan végrehajthatók. Ugyanakkor egyes kritikusok hangsúlyozzák, hogy ez turizmus, nem pedig űrkutatás, hiszen a profi űrhajósok missziókat vállalnak, beleértve a tudományos kutatásokat is, az emberiség javára. „Egy híresség nem az emberiség küldötte – ők saját okból mennek az űrbe” – mondta Dr. Kai-Uwe Schrogl, az Európai Űrügynökség politikai tanácsadója a BBC News-nak. „Ezek a repülések jelentősek és izgalmasak, de talán forrást jelenthetnek a frusztrációra a űrkutatók számára” – tette hozzá.
A űrutazás különféle reakciókat generált a közösségi médiában, az izgatottságtól a haragig terjedően. Dr. Tanya Harrison, az Outer Space Institute szakértője azt mondta: „Sok kommentet láttam a közösségi médiában, amelyek azt mondták, hogy ‘Olyan, mint a Való Világ háziasszonyai a Marson’, vagy hogy ‘az oligarchák az űrben, olvasd a szobát, a időzítés borzalmas.'” De: „Sokan voltak, akik pozitívan reagáltak. Az emberek azt mondták, ‘Ó, ez annyira menő, Katy Perry az űrbe megy.'” Dr. Harrison, aki korábban NASA küldetéseken dolgozott a Marson, megjegyezte: „A cinikus énem marketingfogásnak akarja hívni. Ez egy cég, ami népszerűsíti, hogy turistákat tud indítani az űrbe.” Ugyanakkor megemlítette, hogy a női csapat talán „kicsit megváltoztathatja a demográfiát” azok számára, akik szeretnék ezt az élményt átélni. „Társadalmilag hatással lehettek” – mondta.
A repülés utáni sajtótájékoztatón a nők közül kettő kritikát fogalmazott meg a misszióval kapcsolatosan, például annak költségeit illetően. „Úgy érzem, hogy bárki, aki kritizál, nem igazán érti, mi történik itt” – mondta Gayle King. Hozzátette, hogy az űrhajósok óriási, pozitív visszajelzéseket kaptak fiatal nőktől és lányoktól. Lauren Sánchez azt mondta, hogy „felbőszült” a kritikák miatt, és szeretné, ha a kétkedők ellátogatnának a Blue Originhez, hogy lássák a több ezer dolgozót, akik „szívüket és lelküket” fektetik a küldetésekbe. A Blue Origin egy magánűrvállalat, amelyet Jeff Bezos, az Amazon alapítója indított 2000-ben. Bár a Blue Origin még nem tette közzé a teljes jegyárakat, egy 150 000 dolláros letét szükséges a hely foglalásához, ami hangsúlyozza ezen korai repülések exkluzivitását.
A társaság a szuborbitalis turizmus mellett hosszú távú űrinfrastruktúrát is fejleszt, beleértve az újrahasználható rakétákat és holdi leszállórendszereket. A New Shepard rakétát teljes mértékben újrahasználhatóra tervezték, és a hajtóműje a repülés után függőleges landolással tér vissza a kilövőállásra, csökkentve ezzel az összköltségeket. Az Egyesült Államok törvényei szerint az űrhajósoknak átfogó képzést kell elvégezniük a specifikus szerepeikhez. A Blue Origin azt állítja, hogy New Shepard utasai két nap alatt képzést kapnak, amely