Washington D.C.-ben, egy tragikus esemény történt, amely újabb feszültséget és aggodalmat keltett a közel-keleti konfliktus tükrében. A rendőrség értesítése szerint egy fiatal pár, Yaron Lischinsky és Sarah Lynn Milgrim, akikkel az izraeli nagykövetségen dolgoztak, meggyilkolásra került a főváros egyik zsidó múzeuma előtt. Az incidens szerdán, helyi idő szerint 21:08-kor történt, amikor a pár éppen egy eseményről távozott. A rendőrség gyorsan a helyszínre érkezett, ahol a két áldozat eszméletlenül hevert, és sajnos nem sokkal később elhunytak.
A hatóságok szerint a támadó, Elias Rodriguez, egy 31 éves férfi, aki Chicagóból érkezett, a múzeum előtt kiabálta, hogy „szabad Palesztina”, miközben őt letartóztatták. A nyomozás során kiderült, hogy Rodriguez körülbelül három órával azelőtt vásárolt jegyet az eseményre, és már a múzeum előtt látták, amint ide-oda járkál. A rendőrség állítása szerint Rodriguez a párra tüzet nyitott, majd újratöltötte fegyverét, és közelről újabb lövéseket adott le. A helyszínen összesen 21 elfogyasztott 9 mm-es lőszert találtak, valamint egy üres fegyvert, amelynek zárja vissza volt húzva, jelezve, hogy az üres.
A támadó ezután belépett a múzeumba, ahol a rendőrség hamarosan letartóztatta. A bűncselekmény után többen azt hitték, hogy Rodriguez egy pánikba esett járókelő, és segíteni próbáltak neki, míg valójában ő volt a gyilkos. A Metropolitan Police Department (MPD) és a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) terrorcselekményként és gyűlöletbűncselekményként vizsgálja az ügyet.
Yaron Lischinsky, aki 30 éves volt, német-izraeli állampolgárként dolgozott a nagykövetségen mint kutatási asszisztens. Barátai elmondása szerint Yaron vallásos keresztényként élt, és jövő héten Jeruzsálemben tervezte megkérni barátnője kezét. Sarah Lynn Milgrim, a 26 éves amerikai fiatal nő, az izraeli nagykövetség közpublicitási osztályán dolgozott, és szoros kapcsolatokat ápolt a palesztin közösséggel is. Apja elmondta, hogy lánya imádta Izraelt és mindenki mást, aki a Közel-Keleten élt.
A tragédia kapcsán az izraeli nagykövetség munkatársai szívből jövő részvétüket fejezték ki az áldozatok családjának, és megemlítették, hogy a két fiatal életét tragikus módon vesztette el. Rodriguez-t elsőfokú gyilkossággal vádolták, de emellett további vádpontok is felmerültek, mint például a külföldi hivatalnokok meggyilkolása, valamint fegyverrel elkövetett erőszakos cselekmények.
A nyomozás során kiderült, hogy Rodriguez Chicagóból repült Washington D.C.-be, és a fegyverét legálisan vásárolta Illinois államban. A nyomozók beszélgettek vele, ahol Rodriguez megemlítette, hogy csodálja azokat, akik a közel-keleti konfliktus miatt önfeláldozásra hajlamosak, és „mártírnak” nevezett egy korábbi incidens résztvevőjét, amikor egy férfi felgyújtotta magát az izraeli nagykövetség előtt.
A rendőrség eddigi nyomozása azt mutatja, hogy a támadó valószínűleg egyedül cselekedett, és nem voltak korábbi kapcsolatai a rendőrséggel. Az FBI a chicagói lakhelyét is átkutatta, ahol szomszédai beszámoltak arról, hogy Rodriguez a palesztin gyerekekkel kapcsolatos fényképeket mutogatott, amelyek szintén felkeltették a figyelmet. Az eset körüli feszültség nem csupán az Egyesült Államokban, hanem nemzetközi szinten is megmozgatta a közvéleményt.
Az izraeli kormány vezetői, köztük Benjamin Netanyahu is, elítélték a támadást, antiszemitizmusra hivatkozva. A közel-keleti helyzet feszültsége, valamint a nemzetközi politikai reakciók újabb szakaszába léptek, hiszen az incidens összefonódik a Hamasz és Izrael közötti konfliktusokkal, amelyeket a vezetők különböző módon próbálnak interpretálni. A nyomozás és a politikai válaszok folytatódnak, miközben a közvélemény és a politikai elemzők is figyelemmel kísérik a fejleményeket.