A brit kormány megerősítette, hogy az amerikai hormonkezelt hús nem fog megjelenni az Egyesült Királyság piacán, miután a héten megkötött vámmegállapodás elősegíti a marhahús kereskedelmét mindkét irányban. E megállapodás ellenére néhány gazda és fogyasztó aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a megállapodás lehetőséget adhat a hormonokkal nevelt marhahús importjára. A kormány azonban hangsúlyozta, hogy a minőségellenőrzési eljárások és a határellenőrzések garantálják, hogy a hormonokkal nevelt marhahús nem jut be az Egyesült Királyságba. A Nemzeti Gazdák Szövetsége (National Farmers’ Union) azt kérte a kormánytól, hogy nyújtson részletesebb tájékoztatást arról, hogyan működnek ezek az ellenőrzések a biztonsági előírások betartásának érdekében.
Darren Jones, a Pénzügyminisztérium vezető titkára elmondta, hogy az élelmiszerbiztonságért felelős ügynökségek képesek lesznek tesztelni a húst a hormonok nyomai után, és szankciókat alkalmazhatnak azokkal szemben, akik megszegik a törvényeket. Ian McCubbine, egy surrey-i marhatenyésztő azonban aggályait fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy több amerikai marhahús érkezhet a brit piacra. „Honnan tudjuk, mit tesznek a húsba?” – tette fel a kérdést a BBC Today programjában. „Ötven évet töltöttünk el egy olyan iparág felépítésével, amely a környezetvédelmi eredményekre és az állatjólétre épül. Az aggodalom az, hogy az amerikai húsminőség alacsonyabb lehet.”
Az Egyesült Királyság 1989 óta nem engedélyezte a hormonokkal kezelt marhahús importját, amikor az Európai Unió ezt a gyakorlatot biztonságtalannak nyilvánította. Azonban sok amerikai gazda a növekedési hormonokat használja a marhahús előállításánál, mivel ezek elősegítik az izomtömeg növekedését, így olcsóbbá téve a húst. Az Egyesült Államok és más országok, például Ausztrália azt állítják, hogy a hormonkezelt hús nem jelent egészségügyi kockázatot. Ugyanakkor sok fogyasztó óvatos a hormonkezelt termékekkel kapcsolatban, és többen jelezték online, hogy a jövőben inkább brit termelésű húst választanak.
A vámmegállapodás részeként az Egyesült Királyság évente legfeljebb 13 000 tonna marhahús importját engedélyezte az Egyesült Államokból vámmentesen. Ez körülbelül egy közepes méretű steaknek felel meg felnőttenként évente. Jelenleg az Egyesült Államok körülbelül 1 000 tonna húst exportál az Egyesült Királyságba, 20%-os vám mellett – közölte az Egyesült Királyság Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Minisztériuma (Defra). Cserébe az Egyesült Királyság is több marhahúst értékesíthet az Egyesült Államoknak, szintén legfeljebb 13 000 tonna mennyiségben, alacsonyabb vámmal mint eddig.
A megállapodás további kedvezményeket is tartalmaz az Egyesült Királyságból az Egyesült Államokba irányuló autóexportokra, valamint az amerikai etanol exportjára az Egyesült Királyságba. Liz Webster, a Save British Farming csoport alapítója, McCubbine aggodalmait osztotta meg az X platformon, ahol úgy fogalmazott, hogy „a luxusautók vámcsökkentése fejében megnyitottuk kapuinkat az amerikai marhahús és etanol előtt. De mivel a határellenőrzéseink alig működnek, hogy fogjuk érvényesíteni a szabványokat, az bárki találgatása.” Néhány felhasználó javasolta, hogy a vásárlók figyeljenek a Red Tractor címkére, amely azt jelzi, hogy a hús brit termelésű.
A Defra közölte, hogy az amerikai termelőknek figyelemmel kísérési és tanúsítási eljárásokat kell alkalmazniuk annak igazolására, hogy megfelelnek a brit élelmiszer-szabványoknak, hogy exportálhassanak. A Defra szóvivője elmondta, hogy a hormonokat általában a marhák zsírosabbá tételére használják a termelés későbbi szakaszában, ezért a nyomok az ellenőrzések során azonosíthatók lesznek. A kormány diplomáciai sikere, hogy ezt a megállapodást mások előtt sikerült megkötni, felmentést ad az autógyártóknak. Az új kereskedelmi megállapodás javítja a brit whisky és autók hozzáférését az indiai piacra, miközben csökkenti az indiai ruházati és lábbeli exportokra kivetett adókat. A megállapodás adókedvezményt biztosít az indiai szakemberek számára, amit a kritikák szerint a brit vállalkozások aláásásának tekintenek.