A Bank of England legutóbbi, májusi ülésén 4,5%-ról 4,25%-ra csökkentette az irányadó kamatlábát, ezzel már a második kamatcsökkentést hajtották végre 2025 során. Elemzők arra számítanak, hogy a Bank Monetáris Politikai Bizottsága a következő hónapokban további csökkentéseket is bejelent. A kamatlábak jelentős hatással vannak a jelzáloghitelek, a hitelkártyák és a megtakarítások kamataira, amely ezáltal több millió ember pénzügyeit befolyásolja. Az irányadó kamatláb megmutatja, mennyibe kerül pénzt kölcsönözni, vagy mennyi jutalmat kapunk a megtakarításainkért. A Bank of England alapkamatát az határozza meg, hogy mennyit számít fel más bankoknak és pénzintézeteknek a hitelekért, ez pedig befolyásolja, hogy az ügyfelek milyen feltételekkel vehetnek fel kölcsönöket, például jelzálogot, és milyen kamatot kapnak megtakarításaik után.
A Bank célja, hogy a brit inflációt, amely a termékek és szolgáltatások áremelkedését jelenti, 2%-on tartsa. Amikor az infláció meghaladja ezt a célt, a Bank emelheti a kamatlábakat, ezzel ösztönözve az embereket, hogy kevesebbet költsenek, csökkentve ezzel a keresletet a termékek és szolgáltatások iránt, ami mérsékli az áremelkedéseket. Ha az infláció a megcélzott szint közelében van, a Bank dönthet úgy, hogy megtartja a kamatlábakat, vagy csökkenti azokat a gazdasági növekedés ösztönzése érdekében. Azonban nehéz pontosan megjósolni, mi fog történni a kamatlábakkal, még a középtávú előrejelzések esetén is. A legfrissebb inflációs adatok szerint a fogyasztói árindex (CPI) 2025 márciusában 2,6%-on állt, ami valamivel alacsonyabb, mint az előző hónapban. Bár ez jelentősen elmarad az októberi 11,1%-os csúcsértéktől, a jelenlegi szint még mindig meghaladja a 2%-os célt.
A Bank nemcsak az inflációt, hanem a brit gazdaság általános teljesítményét is figyelembe veszi. Emellett a globális gazdaság állapotára is nagy figyelmet fordít, különösen az Egyesült Államok által bevezetett széleskörű tarifák okozta zűrzavarra. Andrew Bailey, a Bank of England kormányzója korábban már jelezte, hogy fokozatos és óvatos megközelítést fog alkalmazni a kamatcsökkentések során. Az Egyesült Államok tarifái által okozott bizonytalanság azonban arra is utalhat, hogy a brit kamatlábak a vártnál tovább csökkenhetnek, mivel a Bank az ország gazdaságának fellendítésére törekszik. Egyes elemzők szerint a kamatlábak akár 3,5%-ra is csökkenhetnek.
A brit háztartások körülbelül egyharmadának van jelzáloghitele, amit az állam angol lakásfelmérése mutatott ki. Körülbelül 600 000 otthontulajdonosnak van olyan jelzáloghitele, amely a Bank of England kamatának változásait követi, így az alapkamat legutóbbi változása azonnali hatással van a havi törlesztőrészleteikre. Átlagosan a havi törlesztőrészletek most 29 fonttal csökkentek. Ugyanakkor a jelzáloghitelt felvevő ügyfelek többsége fix kamatozású konstrukcióval rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy a kamatváltozások nem érintik őket azonnal, de a jövőbeli megállapodásokra már hatással lehetnek. Jelenleg a jelzálogkamatok messze magasabbak, mint az elmúlt évtized nagy részében. 2023 májusában a két éves, fix kamatozású jelzálog átlagos kamata 5,14%, míg az ötéves konstrukció 5,08%-on állt. A két éves követő kamatozású hitelek átlagos kamata 5,15% volt, ami azt jelenti, hogy sok ingatlanvásárlónak és jelzálogot átstrukturáló ügyfélnek jelentősen többet kell fizetnie, mint amennyit néhány évvel ezelőtt kellett volna.
A hitelkártyák és banki kölcsönök kamataira is hatással vannak a Bank of England kamatlábai. A hitelezők dönthetnek úgy, hogy csökkentik a saját kamataikat, ha a Bank csökkentései által a kölcsönzési költségek alacsonyabbak lesznek. Ez a folyamat azonban általában lassan zajlik. A Bank alapkamatának csökkentése a megtakarítók jövedelmét is érinti, mivel a csökkenő alapkamat valószínűleg a bankok és pénzügyi intézmények által felkínált megtakarítási hozamok csökkentését vonja maga után. Jelenleg az átlagos hozam az olyan könnyen hozzáférhető megtakarítási számlákon évi 3%. Bármilyen csökkentés különösen érinti azokat, akik az érdeklődésből élnek, hogy kiegészítsék jövedelmüket.
A közelmúltban a brit gazdaság a G7 országok közül az egyik legmagasabb kamatlábbal rendelkezett. Az Európai Központi Bank 2024 júniusában kezdte el csökkenteni az euróövezet fő kamatlábát, amely egy eddigi csúcs, 4%-ról 2,25%-ra esett. Az Egyesült Államok központi bankja, a Federal Reserve, 2024 második felében háromszor csökkentette a kamatokat, de azóta nem változtatták meg azokat, legutóbb 2023 május 7-én. A kamatcsökkentés iránti nyomás a politikai környezetből is ered, hiszen Donald Trump elnök többször is bírálta a Fed-et, amiért nem csökkenti tovább a kamatokat. A két ország bejelentette, hogy megállapodtak a tarifák csökkentésében, ami néhány szektor számára fontos, habár gazdaságilag viszonylag kicsi hatású. Az Egyesült Királyság inflációja csökkent, de még mindig meghaladja a Bank of England 2%-os célját. Az iskolaegyenruhákra vonatkozó törvényjavaslat jelenleg a Stormont oktatási bizottságának vizsgálata alatt áll.