A brit kormány tagjai egyre feszültebb helyzetben követik az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi konfliktust, amely már a globális piacokat is megrengette. Sir Keir Starmer miniszterelnök, Rachel Reeves pénzügyminiszter és Jonathan Reynolds üzleti titkár különböző helyszíneken, de egy közös céllal figyelik az eseményeket: a brit gazdaság védelmét. Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump, nemrégiben 10%-os vámot vezetett be minden országra, beleértve az Egyesült Királyságot is, míg a Kína ellen irányuló vámok még ennél is magasabbak. Kína természetesen nem maradt tétlen, és újabb vámokat hirdetett meg válaszul.
A brit kormányban egyre inkább úgy érzik, hogy a történelem egy fontos pillanata közepén állnak, és a közelmúlt eseményei, mint a tőzsdék zuhanása, csak fokozzák a nyomást. A brit kormány próbálja korlátozni a gazdasági károkat, és lehetőségeket keres, hogy kihasználja a helyzetet, esetleg egy kereskedelmi megállapodás révén az Egyesült Államokkal. Starmer a vidéki rezidenciájáról, Chequers-ből dolgozik, ahol telefonon próbálja kapcsolatba lépni a fontos amerikai tárgyalókkal, de eddig nem sok sikerrel. Trump februári sajtótájékoztatóján felvetette, hogy a brit kormány mentesülhetne bizonyos vámok alól, azonban azóta a tárgyalások lelassultak, és a brit kormány a várakozás állapotába került.
A brit kormány körülbelül 20 fős csapata, élén Michael Ellam-mel és Varun Chandrával, a miniszterelnök üzleti tanácsadójával, korábban már tárgyalt a vámokkal kapcsolatos lehetőségekről. A tárgyalások során felmerült, hogy a brit kormány esetleg enyhíthetne az elektromos járművekre vonatkozó szabályokon, vagy módosíthatná a technológiai vállalatokra vonatkozó adókat. Az amerikai kormány szerdai bejelentése azonban megakasztotta ezeket a tárgyalásokat, és most a brit kormány várakozásai a Fehér Házra hárulnak, hogy megtalálják a lehetőséget egy megállapodásra.
Bár a brit kormány számára a helyzet aggasztó, egyes források szerint a kabinet tagjai mégsem sietnek az újabb vámok bevezetésével, mivel a vállalkozások közül senki sem sürgeti ezt. A kormány hozzáállása arra összpontosít, hogy a vállalkozásokat a folyamat támogatására ösztönözze, így próbálnak előremenekülni a kialakult helyzetben. Különféle javaslatokat tettek, hogy a gazdasági stratégiájukat felgyorsítsák, miközben a már meglévő terveik megvalósítására összpontosítanak. Az ipari stratégiával kapcsolatos várakozások is felmerültek, és a pénzügyminiszter azon dolgozik, hogy a kormányzati kiadások értékelését előrehozzák.
A brit kormány nem ül tétlenül, és a helyzet sürgőssége arra ösztönzi őket, hogy gyorsan cselekedjenek. Ugyanakkor a brit gazdaság védelme érdekében a kormány nem akar hirtelen döntéseket hozni, mivel a politikai és gazdasági helyzet rendkívül ingatag. A kabinet tagjai abban reménykednek, hogy a közeljövőben sikerül megvalósítaniuk egy gazdasági megállapodást, de az, hogy milyen formában, még kérdéses. A márciusi nemzeti biztosítási járulékok emelése miatt a kormányzati kötelezettségvállalások iránti bizalom csökkent, így a kormány igyekszik minél előbb megoldásokat találni a kialakult helyzetre.
A brit gazdaság jövője tehát jelentős mértékben függ a globális kereskedelmi feszültségektől és a kormányzati döntésektől. A kormányzati szereplők tisztában vannak azzal, hogy a következő lépések kulcsfontosságúak lesznek, és a gazdasági helyzet alakulása mindannyiuk számára kihívást jelent. Ahogy az Egyesült Államok és Kína közötti kereskedelmi háború folytatódik, úgy a brit kormány egyre inkább keresi a lehetőségeket a gazdaság védelmére és a kereskedelmi kapcsolatok erősítésére, miközben a várakozás és a bizonytalanság folyamatosan jelen van.