Steve Rosenberg tudósítása a Vörös térről a Győzelem napján

Oroszország idén is megrendezte éves győzelem napi felvonulását, amely a Szovjetunió náci Németország felett aratott győzelmét ünnepli. A rendezvényen részt vett Vlagyimir Putyin orosz elnök és Hszi Csin-ping, Kína elnöke is, jelezve a két ország közötti szoros kapcsolatokat. Az esemény különleges jelentőséggel bírt, hiszen a 80. évfordulót ünnepelték, és Oroszország közlése szerint 27 világvezető is tiszteletét tette a rendezvényen. A felvonulásra való készülődés közben azonban feszültség övezte a légkört, mivel az ukrán főváros ellen irányuló támadások miatt a biztonsági intézkedések szigorúbbá váltak.

Az orosz kormány háromnapos tűzszünetet hirdetett a felvonulás idejére, azonban ezt Ukrajna visszautasította, mondván, hogy a lépés csupán egy színjáték. Az ukrán vezetés állítása szerint Oroszország számos támadást indított a tűzszünet életbe lépése óta, míg Oroszország tagadja ezeket a vádakat, és ellentámadást indítva azt állítja, hogy Kijev több száz alkalommal sértette meg a tűzszüneti megállapodást. A BBC moszkvai tudósítója, Steve Rosenberg beszámolói alapján a helyzet rendkívül feszült, hiszen a felvonulás alatt is folytatódtak a harcok a két ország között.

A felvonulás során a hagyományos katonai bemutatókon kívül különböző ünnepségeket is tartottak, melyek célja a szovjet hősök emlékének megőrzése volt. A rendezvényen a katonák és a haditechnika felvonultatása mellett a közönség is megemlékezett azokról, akik életüket áldozták a második világháború alatt. Számos résztvevő kifejezte háláját és tiszteletét az elhunyt hősök iránt, ezzel is hangsúlyozva a rendezvény jelentőségét a nemzeti identitás szempontjából.

A felvonulást követően a figyelem a Vatikánra is áttevődött, ahol a katolikus egyház új pápájának választása zajlott. Robert Prevost, aki az első amerikai származású pápa lett, a Leo XIV néven vált ismertté. A választásra két napig tartó konklávé után került sor, ami feszültséggel teli várakozást generált a hívők körében. A Vatikán erkélyén, ahol bemutatkozott, a frissen megválasztott pápa méltatta elődjét és az egység fontosságára hívta fel a figyelmet.

A választási folyamat során a konklávéban egy sor szavazás zajlott, és a hagyomány szerint a füstjelek jelezték a hívők számára, hogy megszületett-e az új pápa. Az első szavazás után fekete füst szállt fel a Sixtus-kápolna kéményéből, ami azt jelentette, hogy a választás nem járt sikerrel, így a következő napra újabb szavazásokat kellett tartani. A várakozás izgalma fokozódott, ahogy a hívők figyelemmel kísérték a Vatikán eseményeit.

Közben világszerte más hírek is napvilágot láttak. Németországban Friedrich Merz jelölését a kancellári posztra nem támogatták a parlamenti szavazáson, ami további politikai feszültségeket generált. Spanyolország fővárosában hatalmas áramkimaradások okoztak káoszt, amely a közlekedést is megbénította. A lakosok örömmel fogadták, amikor a világítás végre visszatért a városba, azonban a hatóságok figyelmeztettek, hogy a problémák továbbra is fennállhatnak.

A világ különböző pontjain zajló események mellett a katolikus hívők számára a pápa halála és az utódjának megválasztása emlékezetes pillanat volt. Az elhunyt pápa gyászszertartása során több százezer ember gyűlt össze Róma utcáin, hogy tiszteletét fejezze ki. A pápa egyszerű koporsóban nyugvó testét a Santa Maria Maggiore templomban helyezték végső nyugalomra, így biztosítva, hogy emlékét méltó módon megőrizzék a jövő generációi számára.

Forrás: https://www.bbc.com/news/videos/cwyvx9zeq04o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük