Az Egyesült Királyság területén idén eddig a tüzek által elpusztított terület már meghaladja a legutóbbi több mint egy évtizedes időszak legmagasabb éves összesített adatát. A Global Wildfire Information System adatai alapján eddig több mint 29,200 hektárt (292 négyzetkilométert vagy 113 négyzetmérföldet) égetett fel a tűz, ami már most túlszárnyalja a 2019-es év teljes évi legmagasabb adatát, amely 28,100 hektár volt. A március és április elején tapasztalt tartós száraz, napos időjárás ideális körülményeket teremtett a széleskörű tüzek kialakulásához, állítják a kutatók. Az Egyesült Királyságban a tavasz elején gyakoriak a tűzvészek, mivel a tél végén sok elhalt vagy nyugalmi állapotban lévő növényzet található, ami gyorsan kiszárad.
Az utóbbi hetekben visszatérő csapadékos időjárás nagymértékben megszüntette a tűzvészeket, legalábbis egyelőre, de a tűzoltóságok számára a rekord szintű tűzesetek nehézségeket okoztak. A Global Wildfire Information System adatai csak azokat a tüzeket rögzítik, amelyek területe körülbelül 30 hektár (0,3 négyzetkilométer) feletti, és idén eddig több mint 80 ilyen tüzet észleltek az Egyesült Királyság területén. A legtöbb tűz emberi eredetű, szándékosan vagy véletlenül keletkezik, de a kedvező időjárási viszonyok megkönnyíthetik a tüzek felgyulladását és gyors terjedését.
Will Lang, a Met Office kockázatkezelési és ellenállósági szolgáltatásokért felelős vezetője elmondta, hogy az idei március rendkívül száraz és napos volt. Ez az időszak a viszonylag csapadékos őszi és téli hónapok után következett, ami azt eredményezte, hogy a vegetáció, amely a tüzek üzemanyagául szolgálhat, megnövekedett. A márciusban és áprilisban tapasztalt csapadékhiány különösen kedvező a tüzek kialakulásához, mivel a növényzet a télből való kilépéskor nyugalmi állapotban van, nem növekszik, így nagyon száraz és vízhiányos.
A legmagasabb heti tűzeset-állományt április 2-a és 8-a között regisztrálták, amikor is több mint 18,000 hektárt égetett el a tűz, ami rekordnak számít. A BBC elemzései alapján a legnagyobb tűzesetek közé tartozik a Galloway Forest Parkban, Dél-nyugat Skóciában, ahol körülbelül 65 négyzetkilométer égett le, ami az Egyesült Királyság összes égett területének közel negyedét teszi ki. Egy másik jelentős tűz is volt Wales középső részén, Aberystwyth közelében, amely körülbelül 50 négyzetkilométert érintett. Tüzeket észleltek az Arran szigetén, a Bute szigetén és a Skye szigetén Skóciában, valamint az északkeleti Mourne-hegységben, mindezek április elején történtek.
Ezek a korai évszakban tapasztalt tüzek, amelyek elsősorban fű, hegyi növényzet és bokor tüzek, nagy terhet róttak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásaik bonyolultak lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égések, feltétlenül katasztrofális hatásúak a hosszú távú növényzet egészségére. Néhány növény, mint például a gyep, alkalmazkodott a tűzveszélyes környezethez. Azonban az egyre gyakoribb vagy súlyosabb tüzek megnehezíthetik a természetes regenerálódásukat.
A kutatók aggódnak a tűzesetek második csúcsidőszaka miatt is, amely általában később érkezik a nyár folyamán, amikor a hőmérsékletek emelkednek és a növényzet ismét kiszárad. Prof. Rein elmondta, hogy a legnagyobb aggodalma az, hogy mi fog történni a nyáron, amikor „kevesebb tűz van, de azok nagyobbak, és komoly katasztrófákat okozhatnak”. Elmondta, hogy lehet 100 kis tűz az ország különböző részein, amelyek mindegyike egy nap alatt kezelhető, de lehet egy nyári tűz, amelyet egy hét alatt nem lehet megfékezni, és akár házakat is felégethet.
Bár a közelmúltban tapasztalt széleskörű tüzek nem feltétlenül jelentik azt, hogy ez a nyár zsúfolt tűzeseteket hoz, a tudósok arra számítanak, hogy az Egyesült Királyság egyre inkább kedvező időjárási viszonyokat tapasztal a szélsőséges tűzesetekhez egy melegedő világban, még akkor is, ha évről évre nagy eltérések vannak. A Met Office által végzett kutatás megállapította, hogy az extrém „tűzidőjárás”, amely hozzájárult a 2022 júliusi pusztító tüzekhez, legalább hatszor valószínűbbé vált az ember által okozott klímaváltozás következtében. Az is fontos, hogy a földhasználat változásai kulcsszerepet játszanak a tűzveszély alakításában. Rory Hadden, az Edinburgi Egyetem tűzvizsgálati szakértője hangsúlyozta, hogy egy dologban konszenzus van: a klímaváltozással valószínűleg több és súlyosabb tűzre számíthatunk, ezért fel kell készülnünk arra, hogy ez egyre gyakoribbá válik.