Új felfedezések a Titanic végső óráiról

A Titanic katasztrófájának újabb részleteit tárta fel egy teljes méretű digitális szkennelés, amely a híres óceánjáró végső óráiról nyújt betekintést. A 3D-s másolat pontosan bemutatja, hogyan szakadt ketté a hajó, amikor 1912 áprilisában egy jégheggyel ütközött, és e tragédia következtében 1,500 ember vesztette életét. Az elemzés nemcsak a Titanic végzetes sorsát világítja meg, hanem új információkat is szolgáltat az utolsó percekről, amikor az alkalmazott mérnökök fáradhatatlanul dolgoztak a hajó világításának fenntartásán.

A Titanic katasztrófájának utolsó pillanatai során a hajó kazánházának állapotáról is sokat megtudhattunk. A szkennelés megerősítette a szemtanúk beszámolóit, miszerint a mérnökök az utolsó pillanatig próbálták működésben tartani a világítást. A kutatás során kiderült, hogy a hajótestet olyan méretű lyukak rongálták meg, mint egy A4-es papír, ami hozzájárult a tragédia bekövetkezéséhez. „A Titanic az utolsó élő tanúja a katasztrófának, és még mindig van mit mesélnie” – mondta Parks Stephenson, a Titanic szakértője.

A szkennelést a National Geographic és az Atlantic Productions közreműködésével készülő dokumentumfilmhez, a „Titanic: A Digitális Újjászületés” című műhöz végzik. A hajóroncs, amely 3,800 méter mélységben fekszik az Atlanti-óceán jeges vizeiben, víz alatti robotok segítségével lett feltérképezve. Több mint 700,000 képet készítettek a hajó minden szögből, hogy létrehozzák a digitális ikert, amelyet a BBC News 2023-ban exkluzívan mutatott be a világnak. Mivel a roncs rendkívül nagy és a mélység sötétjében fekszik, a felfedezések általában csak figyelemfelkeltő pillanatokra korlátozódnak. A szkennelés viszont lehetővé tette a Titanic teljes körű megtekintését.

A hajó hatalmas orra egyenesen áll a tengerfenéken, mintha a hajó folytatná az útját, míg a far 600 méterre található, egy összetört fémkupac formájában. A törés következtében keletkezett károk a hajófenéken való becsapódás következményei. Az új térképészeti technológia más megközelítést nyújt a hajó tanulmányozásához. „Olyan ez, mint egy bűnügyi helyszín: látnod kell, hogy mi a bizonyíték, és hol helyezkedik el” – mondta Stephenson. „A roncs területének teljes képe kulcsfontosságú a történtek megértéséhez.”

A szkennelés új részleteket is felfedett, például egy ablakot, amelyet valószínűleg a jéghegy tört össze. Ez összhangban van a túlélők beszámolóival, miszerint a jég bejutott egyes kabinokba a ütközéskor. A Titanic hatalmas kazánházából is sokat megtudhattunk, amely az orr hátsó részén található, ahol a hajó kettészakadt. Az utasok arról számoltak be, hogy a hajó még mindig világított, miközben süllyedt. A digitális másolat azt mutatja, hogy néhány kazán homorú, ami arra utal, hogy működésben voltak, amikor a vízbe merültek.

A faron egy nyitott szelepet is felfedeztek, ami azt jelzi, hogy a gőz még mindig áramlott az elektromos áramellátó rendszerbe. Ezt egy Joseph Bell nevű mérnök irányítása alatt álló csapatnak köszönhetjük, akik a végsőkig dolgoztak, hogy a világítást fenntartsák. Mindenki meghalt a katasztrófában, de hősies cselekedeteik sok életet mentettek meg. Stephenson hangsúlyozta, hogy e mérnökök tettei lehetővé tették a legénység számára, hogy biztonságosan indíthassák a mentőcsónakokat, miközben a sötétségben próbálták elkerülni a káoszt.

Egy új szimuláció további betekintést nyújt a süllyedés folyamatába. Az elemzés a hajó részletes szerkezeti modelljét használta, amely a Titanic terveiből készült, és információkat tartalmazott a hajó sebességéről, irányáról és helyzetéről, hogy megjósolja a jégheggyel való ütközés következtében keletkezett károkat. „Fejlett numerikus algoritmusokat, számítógépes modellezést és szuperszámítógépes kapacitásokat használtunk a Titanic süllyedésének rekonstrukciójára” – mondta Jeom-Kee Paik professzor, a kutatás vezetője.

A szimuláció azt mutatja, hogy amikor a hajó érintőlegesen ütközött a jéghegynél, sorozatos lyukak keletkeztek a hajótest egy szűk szakaszán. A Titanicot úgy tervezték, hogy elsüllyeszthetetlen legyen, még akkor is, ha négy vízálló rekesze elárasztódik. Azonban a szimuláció számításai szerint a jéghegy által okozott kár hat rekeszt érintett. „A Titanic süllyedése és megmenekülése közötti különbség a papírlap méretű lyukak apró szélességében rejlik” – mondta Simon Benson, a Newcastle-i Egyetem hajóépítési adjunktusa.

Bár a kár nem látható a szkennelésen, mivel a hajó orrának alsó része a üledék alatt rejtőzik, az emberi tragédia még mindig jól érzékelhető. A hajó utasainak személyes tárgyai szétszóródva hevernek a tengerfenéken. A szkennelés új nyomokat szolgáltat arról a hideg éjszakáról 1912-ben, de a szakértőknek évekbe telik, mire alaposan megvizsgálják a 3D-s másolat minden részletét. „A Titanic csak fokozatosan osztja meg velünk a történeteit” – mondta Stephenson. „Minden alkalommal egy kicsit többet ad, és mindig arra ösztönöz bennünket, hogy még többet szeretnénk tudni.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cwy6gjwd0g6o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük