Új szabályozás a vásárlás utáni részletfizetés védelmében

A brit kormány nemrégiben bejelentette, hogy új szabályokat vezet be a vásárlók védelme érdekében, akik a „vásárolj most, fizesd később” (BNPL) szolgáltatásokat veszik igénybe. A célja a nem szabályozott kölcsönzési gyakorlatok megszüntetése, amelyet a „vadnyugat” szabad rablásához hasonlítanak. Az új jogszabály értelmében a hitelezőknek kötelezően végre kell hajtaniuk a fizetőképességi ellenőrzéseket, hogy megakadályozzák az emberek túlköltekezését, és a vásárlók gyorsabban juthassanak visszatérítésekhez.

A BNPL használata az utóbbi időszakban jelentősen megnőtt, az Egyesült Királyságban becslések szerint 11 millió ember használt ilyen szolgáltatást az elmúlt évben. Azonban sokan aggódnak amiatt, hogy egyes felhasználók olyan összegeket költenek el, amelyeket nem tudnak visszafizetni. A fogyasztóvédelmi csoportok üdvözölték az új intézkedéseket, és hangsúlyozták, hogy sok felhasználó nem is tudja, hogy adósságot vállal, amit esetleg nem tud majd visszafizetni.

A BNPL lényege, hogy a vásárlók nem kötelesek azonnal kifizetni a vásárolt termék teljes árát, hanem lehetőségük van arra, hogy a költségeket kisebb részletekben, általában néhány héten vagy hónapon belül fizesse ki. Ez néhány ember számára kényelmes módja lehet a vásárlások költségeinek elosztásának, de sokan attól tartanak, hogy ez a gyakorlat túlzott eladósodáshoz vezethet. Jelenleg a BNPL termékek nem szabályozottak, és a Citizens Advice szervezet szerint az új intézkedések „kulcsfontosságú lépést” jelentenek a vásárlók jobb védelme felé.

Tom MacInnes, a Citizens Advice politikai igazgatója hangsúlyozta, hogy „túl sokáig” voltak az emberek kitéve a megfizethetetlen adósságnak egy olyan BNPL szektorban, amely a szabályozási szürke zónában működött. „Sokak számára ennek súlyos következményei voltak. Sokan küzdenek azzal, hogy visszafizessék a rájuk mért hitelt, és elmaradnak az alapvető számlák kifizetésével, gyakran sürgősségi támogatásra van szükségük, például élelmiszersegélyre” – tette hozzá.

A szektor szigorúbb ellenőrzésének szükségességét évek óta vitatják, és a korábbi kormány 2023-ban már bejelentett terveket. Az új jogszabály, amely jövőre lép életbe, megköveteli, hogy a BNPL cégek egységes szabványokat kövessenek, így a vásárlók tudni fogják, hogy mire vállalkoznak, megengedhetik-e maguknak a vásárlást, és hol kaphatnak segítséget szükség esetén. A kormány azt ígéri, hogy ez magában foglalja a „költségvetés előzetes” ellenőrzését, a gyorsabb visszatérítéseket, valamint a jogot arra, hogy panaszt tegyenek a Pénzügyi Ombudsmannál.

Emma Reynolds, a pénzügyminisztérium gazdasági államtitkára elmondta, hogy a BNPL „milliók számára változtatta meg a vásárlást”, de a fogyasztók védtelenül maradtak, és a szektor „vadnyugati” módon működött. „Ezek az új szabályok megvédik a vásárlókat az adósságcsapdáktól, és biztosítják a szektornak azt a bizonyosságot, amire szüksége van a befektetésekhez, a növekedéshez és a munkahelyteremtéshez” – tette hozzá.

A múlt héten a brit pénzügyi felügyelet, a Financial Conduct Authority (FCA) átfogó felmérése azt találta, hogy a BNPL használatának száma „jelentősen megnőtt”, az elmúlt három évben kétmillióval emelkedett. Az FCA megállapította, hogy a magukra hagyott szülők 40%-a és a 25 és 34 év közötti nők 35%-a használja a BNPL termékeket. Lisa Webb, a Which? fogyasztóvédelmi egyesület jogi szakértője elmondta, hogy a kutatásaik azt mutatják, hogy „sokan nem is tudják, hogy adósságot vállalnak, vagy nem fontolják meg a késedelmes kifizetések lehetőségét”.

A Klarna, az Egyesült Királyság egyik legnagyobb BNPL szolgáltatója, közleményében hangsúlyozta, hogy 2020 óta támogatják a szektor szabályozását. „Jó látni a szabályozás terén történő előrelépést, és várjuk a közös munkát az FCA-val a fogyasztók védelmét és az innováció elősegítését célzó szabályok kidolgozásában” – nyilatkozta a vállalat szóvivője. Egy másik jelentős BNPL szolgáltató, a Clearpay szintén kifejezte támogatását, mondván, hogy „támogatni fogja az FCA-t a megfelelő célokra vonatkozó szabályozás megvalósításában, amely biztosítja a fogyasztói védelmet, szükséges innovációt nyújt a fogyasztói hitel terén, és támogatja az Egyesült Királyság virágzó FinTech szektorát.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c5yg5le8p25o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük