Az Egyesült Királyság és India között egy új kereskedelmi megállapodás született, amely célja, hogy olcsóbbá és egyszerűbbé tegye az áruk és szolgáltatások kereskedelmét a két ország között. A brit kormány jelezte, hogy ez a megállapodás a „legnagyobb és legfontosabb gazdasági” kereskedelmi szerződés, amelyet az Egyesült Királyság aláírt az Európai Unióból való kilépése óta, 2020-ban. A két ország közötti kereskedelmi kapcsolatok javítása érdekében a megállapodás várhatóan kedvezően hat mindkét ország gazdaságára.
A megállapodás értelmében az Egyesült Királyság csökkenti az Indiából importált termékekre kivetett adókat, míg India is hasonló lépéseket tesz a brit termékek esetében. Az új kereskedelmi megállapodás lehetővé teszi a brit vállalatok számára, hogy több szolgáltatásra vonatkozó szerződésért versenyezzenek Indiában, így bővítve a piaci lehetőségeiket. Fontos megjegyezni, hogy a megállapodás csak egy év múlva lép életbe, így azonnali változásokra nem érdemes számítani. Azonban hosszú távon a brit kormány szerint az olyan árukra, mint az öltözködés, ékszerek és fagyasztott garnélarák kivetett tarifák csökkentése „olcsóbb árakat és szélesebb választékot” eredményezhet.
A kereskedelmi megállapodás különösen kedvező lehet a brit vállalkozások számára, amelyek az érintett termékeket gyártják, például az autógyártók és a whisky előállítók. Például a whisky és gin Indiába történő importjára kivetett adót a jelenlegi 150%-ról 75%-ra csökkentik, majd a megállapodás 10. évére 40%-ra csökken. Az autókra vonatkozó tarifák pedig a 100%-ról 10%-ra csökkennek. Ez a lépés várhatóan kedvezően hat a két iparágra, amelyek várhatóan jelentős veszteségeket szenvednek el az Egyesült Államok tarifái miatt, mivel az indiai cégek kevesebb importdíjat fognak fizetni a brit termékekért.
Ha a brit vállalatok több árut exportálnak Indiába, és ezzel magasabb profitra tesznek szert, akkor várhatóan többet fognak költeni a munkavállalók felvételére, befektetésekre, és így több adót is fizetnek. Indiában a fogyasztók számára sokkal szélesebb választék áll majd rendelkezésre a megállapodás keretein belül. Az öltözködési és ékszeripari cégek is hozzáférhetnek a brit piacokhoz, ami növelheti a nyereségüket.
A megállapodás megkötése hosszú időt vett igénybe, három évig tartó, hol felfüggesztett, hol újraindított tárgyalások után sikerült véglegesíteni. A megállapodás hátterében az Egyesült Államok által bevezetett vámok állnak, amelyek arra ösztönözték a világ más vezetőit, hogy szabadkereskedelmi megállapodásokat kössenek egymással. Az Egyesült Királyság és India közötti megállapodás a harmadik legnagyobb, amelyet a brit kormány kötött, az Ausztráliával és Japánnal kötött megállapodások után.
A kereskedelmi kapcsolatok szempontjából fontos megemlíteni, hogy az Egyesült Királyság körülbelül 70 országra vonatkozó kereskedelmi megállapodásokat és elveket írt alá, a legnagyobb kereskedelmi partnerük pedig az Európai Unió. Ezért egy szabadkereskedelmi megállapodás az EU és India között sokkal jelentősebb lenne, mint az Egyesült Királysággal kötött. Az EU és India célja, hogy 2025 végére véglegesítsenek egy ilyen megállapodást. Tavaly az Egyesült Királyság és India közötti kereskedelem összesen 42 milliárd fontot tett ki, és a brit kormány azt állítja, hogy ez a megállapodás évente további 25,5 milliárd fonttal növelheti ezt az összeget 2040-re.
Bár ez az összeg csekély mértékben befolyásolja az Egyesült Királyság gazdaságát, amely tavaly 2851 milliárd fontot ért el, mégis, India várhatóan a következő néhány évben a világ harmadik legnagyobb gazdaságává válik. Emellett India lakossága 1,45 milliárd fő, ami körülbelül 20-szorosa az Egyesült Királyság népességének, így rengeteg potenciális vásárlót jelent. Az Egyesült Királyság fontos kereskedelmi partner Indiának, amely ambiciózus célokat tűzött ki az export növelésére, 2030-ra 1 billió dolláros (750 milliárd font) növekedéssel.
A brit-indiai szabadkereskedelmi megállapodás elhúzódásának egyik oka az volt, hogy India jelentős követeléseket támasztott az indiai szakemberek és diákok munkavállalására és tanulmányaira vonatkozó vízumokkal kapcsolatban. A brit kormány azonban kijelentette, hogy a megállapodás nem tartalmaz változásokat a bevándorlási politikában, beleértve az indiai diákokat is. Az egyetlen kivétel, hogy a brit munkavállalókat érintő társadalombiztosítási hozzájárulások alól három évre mentesítést kapnak az indiai munkavállalók, akik rövid távú vízummal dolgoznak az Egyesült Királyságban. Ez az intézkedés, amelyet „Kettős Hozzájárulás Egyezménynek” neveznek, a tárgyalások során India által követelt elemek egyike volt. A brit üzleti szekretárius, Jonathan Reynolds elmondta, hogy a megállapodás lehetővé teszi, hogy bizonyos készségekkel rendelkező emberek ideiglenesen dolgozhassanak az Egyesült Királyságban.