A Wikipedia jogi úton támadja meg a tökéletlen online biztonsági szabályokat

A Wikipédia és a mögötte álló Wikimedia Alapítvány jogi lépéseket tesz a legújabb Online Safety Act (Online Biztonsági Törvény) szabályozásaival szemben, amelyek szerintük veszélyeztethetik önkéntes szerkesztőik biztonságát és képességét a káros tartalmak kiszűrésére a platformon. Az alapítvány egy bírósági felülvizsgálatot kér, amely a törvény azon részeit célozza, amelyek a legszigorúbb kötelezettségek alá vonhatják a Wikipédiát. Phil Bradley-Schmieg, az alapítvány vezető jogi tanácsadója kiemelte, hogy „sajnálatos, hogy most meg kell védenünk a Wikipédia önkéntes szerkesztőinek magánéletét és biztonságát a hibás jogszabályokkal szemben”.

A brit kormány, bár elkötelezett az Online Safety Act végrehajtása mellett, nem volt hajlandó kommentálni a folyamatban lévő jogi eljárásokat. A szakértők úgy vélik, hogy ez az első bírósági felülvizsgálat, amelyet az új online biztonsági törvény ellen indítottak, azonban nem valószínű, hogy ez az utolsó lesz. Ben Packer, a Linklaters jogi iroda partnere megjegyezte, hogy az Online Safety Act rendkívül széleskörű és bonyolult, és elkerülhetetlenül hatással lesz a brit állampolgárok szólásszabadságára és más emberi jogokra. Ahogy a törvény egyre több része lép életbe, „több kihívásra is számíthatunk” – tette hozzá.

A törvény előírja, hogy a szabályozó hatóság, az Ofcom, különböző tényezők alapján kategorizálja a platformokat, például a felhasználók számát és a kínált funkciókat. Az „Első kategóriába” sorolt weboldalak – a legmagasabb szint – további kötelezettségekkel szembesülnek a felhasználók biztonságának megőrzése érdekében. Egyszerűen fogalmazva, a Wikipédiát valószínűleg „Első kategóriásként” kategorizálnák, ha az oldalon több millió brit felhasználó interakciókat folytat és tartalmakat oszt meg egymással, valamint ha tartalomajánló rendszerei vannak. A törvény eredetileg azokat a szolgáltatásokat célozta meg, ahol a brit felhasználók legnagyobb valószínűséggel találkoznak káros tartalmakkal, de a Wikipédia aggódik amiatt, hogy a szabályok annyira homályosan lettek megfogalmazva, hogy „jelentős kockázatot” jelentenek arra nézve, hogy a Wikipédia is az Első kategóriába kerüljön.

Ha ez bekövetkezne, az komoly következményekkel járhatna az önkéntesek számára, akik cikkeket írnak és szerkesztenek. Az alapítvány hangsúlyozza, hogy az új kötelezettségek azt jelenthetnék, hogy az oldalnak azonosítania kellene a közreműködőit, ami súlyosan veszélyeztetné azok biztonságát és magánéletét. Rebecca MacKinnon, a Wikimedia Alapítvány globális ügyvédje elmondta, hogy „ha az emberek nem érzik magukat biztonságban a Wikipédia hozzájárulásakor, akkor visszahúzódnak a vitatott témáktól, ami csökkenti az enciklopédia minőségét és hasznosságát”.

A Wikimedia Alapítvány nem az Online Safety Act egészét támadja, hanem a „Kategorizálási Szabályozás” bizonyos részeit, amelyek meghatározzák, hogy az Ofcom hogyan dönt arról, hogy mely weboldalaknak kell a legszigorúbb kötelezettségeket követniük. Az alapítvány érvelése szerint a szabályozások jelenlegi megfogalmazása nemcsak a Wikipédia esetében jelent kockázatot, hanem számos olyan platformot is figyelmen kívül hagyhat, amelyeknek valóban szigorúbb szabályokat kellene követniük. Phil Bradley-Schmieg blogbejegyzésében hangsúlyozta, hogy a szabályozások nemcsak a „kis kockázatú” szolgáltatásokat célozzák meg, hanem sok olyan szolgáltatást is, amelyek valóban aggasztóak lehetnek a brit társadalom számára, például a nőgyűlölő gyűlöletoldalakat.

Az alapítvány szerint az önkéntesek már így is hatékonyan szűrik a káros tartalmakat a platformon. A 2024-es Southport-i gyilkosságok után az önkéntesek éjt nappallá téve dolgoztak, hogy megbízható és semleges információt nyújtsanak. Ben Packer kiemelte, hogy a Wikimedia Alapítványnak nehéz dolga lesz a bíróság előtt, hogy bizonyítsa, a belügyminiszter jogellenesen járt el a szabályozások megalkotásakor. „Általában nehéz sikerrel járni egy bírósági felülvizsgálat során, amely a szabályozások ellen irányul” – tette hozzá. Jelenleg az Ofcom még nem kategorizált egyetlen szolgáltatást sem, de információkat kért számos weboldaltól, köztük a Wikipédiától, és várják a válaszokat. Az Ofcom nyilatkozatban jelezte, hogy tudomásul veszi a Wikimedia Alapítvány döntését, hogy megkérdőjelezi a belügyminiszter által az Online Safety Act keretében kidolgozott kategorizálási szabályozásokat.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/c62j2gr8866o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük