Az Egyesült Királyság készen áll, hogy fizessen az EU védelmi programjaihoz való hozzáférésért

A brit kormány elkötelezett amellett, hogy támogassa a brit vállalatokat az Európai Unió védelmi költéseihez való hozzáférésben, amelyek értéke több száz milliárd font. John Healey, a brit védelmi miniszter a BBC-nek adott nyilatkozatában hangsúlyozta, hogy a kormány hajlandó megfizetni a költségeik egy részét, de közben szeretnék, ha beleszólásuk lenne a programokba, miközben megőriznék a brit szellemi tulajdont és exportlehetőségeiket. Healey azt is megígérte, hogy a Ukrajnának nyújtott támogatás háromnegyedét brit cégekkel fogják elköltni. Az Európai Bizottság tisztviselői arra figyelmeztettek, hogy a brit cégek kizárhatók a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem fizetnek a részvételért.

A közelmúlt eseményei, különösen a második világháború vége 80. évfordulója kapcsán, felerősítették a jövőbeli konfliktusokkal kapcsolatos aggályokat. Az orosz agresszió a keleti határok mentén, valamint az Egyesült Államok csökkentett védelmi elkötelezettsége Európa irányába arra ösztönzi a kontinens országait, hogy sürgősen foglalkozzanak katonai szükségleteikkel. 2023 márciusában Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke bejelentette, hogy 800 milliárd eurót (680 milliárd fontot) kívánnak összegyűjteni az európai védelem megerősítése és Ukrajna támogatása érdekében. A brit vállalatok szeretnék kihasználni ezt a lehetőséget, és a BAE Systems, a világ egyik legnagyobb védelmi vállalata máris létszámemeléseket és átalakításokat hajtott végre a beszállítói láncaiban.

A BBC különleges betekintést nyert a BAE Systems tüzérségi gyárába Washingtonban, Tyne és Wear megyében, ahol naponta több ezer 155 mm-es lövedéket gyártanak, amelyek iránt nagy kereslet mutatkozik Ukrajna orosz invázióval szembeni ellenállásában. A gyár 24 órás működést vezetett be, és az új beszállítói láncok révén, amelyek több robbanóanyagot és hajtóanyagot belföldről szereznek be, a gyár, valamint a dél-walesi testvérlétesítményük az elkövetkező öt évben akár tizenhatszoros termelésnövelést is tervez. Steve Cardew, a BAE lőszergyártási vezetője hangsúlyozta, hogy hosszú távú újratöltési és pótlási igényekre kell felkészülniük. A gyártási kapacitás növelésére új gépek beszerzését és új töltőüzem építését tervezik, amely lehetővé teszi, hogy a gyártás belső forrásból történjen, így nagyobb ellenőrzést gyakorolhatnak a termelés felett.

A BAE Systems az elmúlt öt évben 15 ezer új munkavállalót vett fel, és 1 milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságban. Healey kijelentette, hogy az Ukrajnából szerzett tapasztalatok jótékony hatással lesznek a brit gazdaságra. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de ezzel egyidejűleg támogatni fogjuk a brit üzleteket” – tette hozzá. A kormány már előterjesztette a terveit a védelmi kiadások 2,3%-ról 2,5%-ra emelésére a bruttó hazai termék (GDP) arányában 2027-ig. A kormány ezt a 6 milliárd fontot a nemzetközi segélyezési költségvetésből fogja átcsoportosítani.

Néhány védelmi szakértő azonban arra figyelmeztet, hogy valószínűbb, hogy a pénz túlnyomó része alapinfrastruktúrára fog elmenni, nem pedig új fegyverek beszerzésére. Matthew Saville, a Royal United Service Institute katonai tudományok igazgatója elmondta, hogy az elsődleges kihívás az, hogy sokkal több prioritás van, mint amennyi pénz rendelkezésre áll. Az elsődleges feladat a meglévő hiányosságok pótlása és a védelmi alapok javítása lesz, mielőtt a tankok, repülőgépek és egyéb eszközök beszerzésére sor kerülne.

A háborúból levont másik fontos tanulság a harctér megváltozó természete. A drónok rendkívül hatékony eszközökké váltak, és Ukrajna már a legnagyobb dróngyártó Európában. A BAE vezetői azonban hangsúlyozzák, hogy a cég, számos felvásárlás után, most már a második legnagyobb dróngyártó a kontinensen. Mint Európa legnagyobb védelmi vállalata, a BAE kedvező helyzetben van, hogy részesedjen a kontinens újrarendeződéséből. A BAE részvényeinek ára a 2022-es orosz invázió óta megháromszorozódott, ami jól mutatja a háborúk anyagi és emberi költségeit. Az Egyesült Királyság kormánya úgy véli, hogy a védelmi kiadások előnyei megérik a befektetést, hiszen a biztonság és a gazdasági növekedés szorosan összefonódik.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cp3q50p7820o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük