A brit kormány kész anyagi támogatást nyújtani a brit cégeknek, hogy hozzáférhessenek az Európai Unió védelmi kiadási programjaihoz, amelyek értéke több száz milliárd font. John Healey, a brit védelmi miniszter a BBC-nek nyilatkozva hangsúlyozta, hogy „készségesen hozzájárulunk a költségekhez, de szeretnénk beleszólni a programokba, miközben megőrizzük a brit szellemi tulajdont és exportlehetőségeinket.” Healey azt is megígérte, hogy a Ukrajnának nyújtott támogatás háromnegyedét brit cégeknél költik el.
Az Európai Bizottság tisztségviselői azt jelezték, hogy a brit cégeket esetleg kizárják a védelmi beszerzési programokból, hacsak nem „fizetnek a játékért”. Az Európai Unió védelmi igényei iránti figyelem a világ számos részén felerősödött, különösen a közelmúlt orosz agressziója és az Egyesült Államok csökkentett biztonsági garanciái miatt. Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke márciusban bejelentette, hogy 800 milliárd eurót (680 milliárd font) kívánnak előteremteni az európai védelem megerősítésére és Ukrajna támogatására.
A brit cégek, mint például a BAE Systems, a védelmi ipar óriása, aktívan részt kívánnak venni ebben a költési hullámban. A BAE Systems gyártóüzeme Washingtonban, Tyne és Wear megyében található, ahol a cég ezer számra készít 155 milliméteres tüzérségi lövedékeket, amelyek iránt hatalmas kereslet mutatkozik Ukrajna orosz invázióval szembeni ellenállásában. Az üzem 24 órás műszakban dolgozik, és új beszállítói láncok révén, amelyek lehetővé teszik a robbanóanyagok és hajtóanyagok hazai beszerzését, a gyártást a következő öt évben akár 16-szorosára is növelhetik.
A BAE lőszergyártási vezetője, Steve Cardew elmondta, hogy „nyilvánvaló, hogy hosszú időn keresztül szükség lesz a készletek újratöltésére és pótlására.” A gyártási kapacitás növelése érdekében a cég új gépeket épít Washingtonban és új töltőüzemet alakít ki Dél-Walesben. Cardew hangsúlyozta, hogy ez alapvetően a gyártási kapacitás növeléséről és a beszerzési lánc ellenállóságának kiépítéséről szól, hogy a robbanóanyagokat és hajtóanyagokat az Egyesült Királyságban szerezzék be, ahol nagyobb ellenőrzést és szuverenitást gyakorolhatnak.
A BAE Systems az utóbbi öt évben 15 000 új alkalmazottat vett fel és 1 milliárd fontot fektetett be az Egyesült Királyságban. Healey hangsúlyozta, hogy az Ukrajnából szerzett tapasztalatok kedvező hatással lesznek a brit gazdaságra. „Reagálnunk kell egy bizonytalan világra, de ezzel egyidejűleg támogatni fogjuk a brit üzleti szektort” – mondta Healey. „Ami elveszett a figyelmünkből, az az, hogy ha egy ország fenyegetve van, akkor a hadereje csak olyan erős, mint az ipar, amely mögötte áll.” Jelenleg a védelem 400 000 munkahelyet és 12 000 céget támogat az Egyesült Királyságban, és a védelmi kiadások növekedését a brit munkahelyek számának emelkedésével fogják mérni.
A brit kormány már bejelentette, hogy 2027-re a védelmi kiadásokat a GDP 2,3%-ról 2,5%-ra kívánja emelni. Ez a 6 milliárd font többletforrás az nemzetközi segélyezési költségvetésből kerül átcsoportosításra. Néhány védelmi szakértő azonban úgy véli, hogy a források nagy része valószínűleg alapinfrastruktúrára fog elmenni, nem új fegyverekre. „Az első kihívás az, hogy több prioritás van, mint amennyi pénz ténylegesen rendelkezésre áll” – mondja Matthew Saville, a Royal United Services Institute katonai tudományokkal foglalkozó igazgatója. Mint mondta, a kormány elsődleges célja a védelmi hiányosságok pótlása és az alapok javítása lesz, mielőtt a tankok, repülőgépek és egyéb eszközök beszerzésével foglalkoznának.
A háborús tapasztalatokból egy másik fontos tanulság a harctér változó természete. A drónok rendkívül hatékonnyá váltak, és Ukrajna jelenleg Európa legnagyobb dróngyártója. A BAE vezetői azonban hangsúlyozzák, hogy a cég a különféle felvásárlások révén ma már a második legnagyobb dróngyártó Európában. Mint Európa legnagyobb védelmi vállalata, a BAE kedvező helyzetben van, hogy részesüljön a kontinens újra felfegyverzéséből. A BAE részvényeinek ára a 2022-es orosz invázió óta megháromszorozódott. A háborúk költségesek, mind emberi, mind pénzügyi értelemben. A brit kormány adóssága a második világháború végére a GDP 250%-ára nőtt. Azonban ha védelemre van szükség, a brit kormány úgy véli, hogy a részvételi előnyökért érdemes fizetni.