Mike Johns, aki decemberben Los Angelesből Scottsdalebe, Arizonába tartott, nem számított arra, hogy a visszaúton szerzett élményei világszerte vírusként terjednek el. Az utazásához egy önvezető taxit foglalt, és izgalommal lépett be a járműbe, miközben kíváncsi nézők figyelték. Azonban a dolgok hamarosan nem úgy alakultak, ahogy azt eltervezte. Mr. Johns tapasztalata szerint a Waymo járműve körbe-körbe haladt egy parkolóban, ami nemcsak frusztráló volt számára, hanem komoly aggodalmakat is felvetett az önvezető autók megbízhatóságáról. Ráadásul őt sürgette az idő, mivel repülőgépe várt rá.
A kaland során Mr. Johns felvett egy videót, amely szinte azonnal eljutott a közösségi médiára, és világszerte híradásokban szerepelt. A felvétel újraélesztette a közvélemény kétségeit az önvezető autók biztonságosságával és megbízhatóságával kapcsolatban. „Miért történik ez velem egy hétfő reggel?” – kérdezte a felvételen. Végül a járműben aktiválódott egy hang, amely azt javasolta, hogy használja a Waymo alkalmazást a jármű irányításának visszanyerésére. A Waymo, amely az Alphabet, a Google anyavállalatának tulajdonában áll, a BBC-nek elmondta, hogy szinte azonnal kiadtak egy szoftverfrissítést a probléma orvoslására. A vállalat állítása szerint önvezető rendszereik „jobban teljesítenek a balesetek elkerülésében, mint az emberek”.
Johns tapasztalata azonban nem egyedülálló. Tavaly a Waymo több mint 600 autót hívott vissza, miután egy jármű nekiütközött egy közlekedési táblának. Ráadásul a Nemzeti Autópálya Közlekedési Hatóság (NHTSA) 2024 májusában 22 incidens vizsgálatát indította el, amelyek a Waymo járműveivel kapcsolatosak. Az önvezető jövő azonban nemcsak a Waymo számára, hanem rivális szolgáltatások számára is problémásnak bizonyult. A General Motors például decemberben bezárta önvezető autós leányvállalatát, a Cruise-t, azzal az indokkal, hogy a vállalatnak túl sok időt és erőforrást kellene befektetnie az üzletág skálázásába. 2023 októberében az egyik Cruise jármű elütött egy gyalogost, akit több mint 6 méteren keresztül húzott, súlyosan megsebesítve őt. Továbbá, az Apple önvezető autós projektje is megszűnt, ahogyan az Uber is feladta a saját önvezető autós törekvéseit 2020-ban.
A Waymo azonban továbbra is az amerikai piac vezető szereplője, és önvezető taxikat üzemeltet Phoenixben, San Franciscóban, Los Angelesben és Austinban, Texasban, valamint hamarosan Atlanta és Miami piacaira is belép. De vajon miért sikerült a Waymonak olyan eredményeket elérnie, ahol mások kudarcot vallottak? Sven Beiker, a Stanford Graduate School of Business oktatója és a Silicon Valley Mobility autóipari tanácsadó cég ügyvezető igazgatója három fő tényezőt emel ki: az embereket, a pénzt és a folyamatokat. Beiker rámutatott, hogy a Waymo évek óta a legjobb autonóm járműmérnököket alkalmazza, mögötte áll a Google-tulajdonos Alphabet pénzügyi ereje, és alapos megközelítést alkalmaz.
A következő lépések kapcsán Philipp Kampshoff, a McKinsey globális autóipari és gyártási gyakorlata vezetője szerint a jó időjárású régiókban várható az önvezető szolgáltatások első megjelenése. Ez magában foglalja az olyan déli államokat, mint Texas és Florida, ahol a Waymo már tervezett bevezetést. Kampshoff hangsúlyozta, hogy a robottaxik jobban működnek kedvező időjárási körülmények között, míg a nehéz havazásban még mindig küzdenek. A technológia bevezetése azonban lassú folyamat lesz, amely jelentős emberi vezetést igényel. „Ez egy munkaigényes folyamat, amely magában foglalja a járművek többszöri vezetését azokon az utcákon, ahol telepíteni szeretnénk őket” – magyarázta Beiker.
A biztonsági aggályok is késleltethetik a technológia elterjedését. „Ez csak akkor fog megtörténni, ha nem ütközünk nagy balesetekbe. Amint jelentős balesetek következnek be, sok ilyen műveletet leállítanak” – tette hozzá Kampshoff. Az önvezető teherautók esetében a biztonság még nagyobb aggodalomra ad okot. David Liu, a Plus vezérigazgatója, amely önvezető szoftvert készít teherautók számára, hangsúlyozta, hogy az önvezető járműveknek sokkal biztonságosabbaknak kell lenniük, mint az átlagos ember által vezetett járművek. Liu szerint a technológia fejlődése és a versenytársak, például a Baidu által üzemeltetett önvezető autók Kínában is figyelemre méltóak, ahol már 16 városban tesztelik az önvezető járműveket.
A Scottsdale-ban tapasztalt események után Johns úgy véli, hogy az önvezető járművek bevezetése egy nagy kísérlet része, amely folyamatosan fejlődik a városok igényei szerint. „Ez egy probléma, amellyel szembe kell néznünk” – tette hozzá. Az önvezető autók jövője tehát még sok kihívással néz szembe, de a technológia fejlődése és a folyamatos innováció reményt adhat a biztonságosabb közlekedés érdekében.