Román választások: Elszakad a ország az európai áramlattól?

Románia politikai tája az utóbbi hónapokban jelentős változásokon ment keresztül, és a legújabb elnökválasztások körüli események újabb feszültségeket gerjesztenek az országban. Tavaly év végén, amikor Románia elnökválasztását érvénytelenítették, számos ember fellélegzett, mivel a választásokra érkező orosz beavatkozás vádja miatt egy szélsőjobboldali összeesküvés-elmélet hirdető politikus nem tudott a hatalomra kerülni. Azonban sokan dühösek voltak, mert úgy érezték, hogy a választásuk el lett lopva. A helyzet hat hónappal később, a közelmúltban tartott újabb választásokra való visszatéréssel újra napirendre került, és az ország politikai jövője újra kérdésessé vált.

A május 4-i első fordulóban George Simion, a szélsőjobboldali politikus jelentős előnnyel nyert. A volt fociszurkolóból nemzeties politikai figurává vált Simion most a bukaresti liberális polgármester, Nicusor Dan ellenfele, és ez a választás komoly irányváltást hozhat Románia számára, amely a NATO és az Európai Unió tagja. Mindkét jelölt vasárnap reggel leadta szavazatát, Simion hangsúlyozva, hogy a jövőt csak románok dönthetik el, míg Dan a európai partnerekkel való együttműködés mellett érvelt, elutasítva Románia elszigetelését. A közvélemény-kutatások rendkívül szoros versenyt jeleznek, és a választások kimenetele számos kérdést vet fel a jövő politikai tájáról.

Teleorman megye, amely Románia egyik legszegényebb területe, hagyományosan szocialista területnek számít, azonban a legutóbbi választások első fordulójában itt a szavazók 57%-a Simionra voksolt. A megye határát egy rozsdás fém ív hirdeti, azonban a városok utcái nem kampányplakátokkal, hanem vad pipacsokkal vannak tele. A választások körüli politikai hangoztatás, amely a közösségi médiában terjed, azonban élénk vitákat generál. A legújabb, virálisan terjedő videó egy népi fantáziavilágot mutat be, amely a román hagyományokat idézi, és a „Romániát választom” szlogent viseli.

Felicia Alexandru, az Aperio Intelligence munkatársa szerint a választásokra való ilyen mértékű támogatás a rendszerváltó, anti-mainstream szavazás megnyilvánulása. A román politikai életben több mint három évtizede uralkodó pártokkal szembeni frusztráció, a korrupció és a gyenge teljesítmény miatt az emberek egyre elégedetlenebbek. Az anti-rendszer szavazás nemcsak a legszegényebbekre vagy a legkizsákmányoltabbakra korlátozódik. Például a Comalat tejipari vállalat, amelyet Petre Filip 25 évvel ezelőtt alapított, jelentős fejlődésen ment keresztül, köszönhetően az Európai Uniótól kapott 1,5 millió eurós támogatásnak. Filip elmondása szerint ez a támogatás rengeteget segített a vállalkozásának modernizálásában, és több mint 50 munkavállalót foglalkoztat.

Miközben Simion a „Romániát újra naggyá tenni” programjával kampányol, sokan aggódnak a jövő politikai irányvonaláért. A választási versengés során Simion többször is provokatívan nyilatkozott ellenfeleiről, és a francia elnök, Emmanuel Macron irányába is tett sértő megjegyzéseket. Az emberek, mint például Roxana, aki munkaruhákat gyártó üzemet vezet, szintén aggasztónak találják Simion viselkedését, és attól tartanak, hogy egy „oroszbarát” elnök választása veszélyeztetheti a gazdasági stabilitást. Roxana saját szavazatát Nicusor Danra adja, akit a főváros polgármesterének sikeres irányítása miatt támogat.

Az elkövetkező második forduló előtt sokan próbálják megerősíteni Dan jelölt támogatását, bár nem mindenki bízik abban, hogy sikerül megváltoztatni a közvéleményt Simion irányába. Az emberek többsége úgy véli, hogy Simion képes megdönteni a rendszert, és sokan hisznek abban, hogy ő valóban képviseli az emberek érdekeit. Dan kampánya a tisztességről szól, és hangsúlyozza, hogy nem ígér csodákat, de elkötelezett a harc mellett. Ha Simion győz, a román politikai életben komoly felfordulás várható, hiszen sokan, akik korábban Calin Georgescu-ra szavaztak, most Simion mögött állnak. A kérdés az, hogy Simion képes lesz-e valóban új irányt venni, vagy csak Georgescu árnyékában marad. A politikai helyzet alakulása Romániában tehát egyelőre bizonytalan, és a választások kimenetele meghatározó lehet az ország jövője szempontjából.

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cr7z2p743x4o

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük