10+1 elfelejtett autós találmány a XX. századból

Az autógyártásban – ahogyan más iparágakban is – a vásárlók igényeinek maximális kielégítése a cél. Sok esetben olyan újításokat is próbálnak rásózni a vevőjelöltekre, amikre azok nem is gondoltak. Lásunk néhány ilyen kissé és nagyon elrugaszkodott ötleteket a huszadik századi autógyártásból.

1.

Kezdjük két kakukktujással, amik nem gyári fejlesztések, de itt a helyük. A kezdőképen az ötvenes évek egyik nem éppen kutyabarát találmánya látható, ami nem más, mint egy az autó oldalára szerelt zsák „kedvencünk” számára. Bár tagadhatatlanul van csekély előnye is a kutyaszőrös üléssel szemben, azonban az állatvédők kifogása mellett egyéb hiányosságai is korlátoznák használatát. Láthatóan csak nyitott ablakkal használható, kell hozzá két gyors-szorító, a kampó magassága nem állítható így eléggé típusspecifikus. Ráadásul a fémkampók rendesen hazavághatják a fényezést.

Lentebb egy kutyasétáltató toldalék, ami szintén egy lelkes amatőr találmánya.

 

2.

Gyalogosvédő kosár a húszas évekből

 

3.

Világító gumiabroncs. 1961-ben a Goodyear rukkolt elő ezzel a hasznosnak nem mondható ötlettel. Áttetsző gumi, üvegbúrás égők, vezeték, áram a kerékbe… Ezt nem gondolták át eléggé.

 

4.

Lemezjátszó a kocsiba. A mágnesszalagos rögzítés előtt mi lehetett a rádió alternatívája? A lemezjátszó! Néhány gyártó megoldotta (pl. az RCA és a Philips), hogy a tű ne ugorjon minden kis döccenőnél, így az autóba is beszerelhetővé vált a kompakt lejátszó. A lemezek cseréje menet közben komplikáltabb lehetett egy SMS megírásánál. A Chrysler márkáiba néhány évig gyárilag kérhető volt, aztán jött a magnó…

 

5.

„Menjinnen” kormány. Az angolul sokkal jobban hangzó swing-away rendszerrel megkönnyíthetővé vált a kiszállás. Az 1961-es Ford T-bird-höz potom 25 dolláros felárért volt rendelhető.

 

6.

Szintén inkább a hölgyek kedvence volt a hatvanas években a kiforduló ülés, amely szintén a kényelmesebb ki- és beszállást segítette. A képeken a DeSoto modelljeiben látható, ami szintén a Chrysler-csoport tagja volt.

 

7.

Egy méltatlanul gyorsan eltűnt gyártó, az önállóan mindössze nyolc évig létezett (1945-1953) Kaiser egyik legszebb autójában az ajtó nyitását oldották meg ötletesen egy tolóajtóval. A különlegessége abban rejlik a máig használatban lévő tolóajtókhoz képest, hogy itt a kis méretű ajtó egy nyílásba csúszott be előre, az első kerekek felé.

 

8.

Szintén amerikai találmány a vízzel töltött lökhárítók. Túl sok előnye nem volt, főleg a specifikusan célra gyártható műanyagok elterjedése után. Manapság az autópályák lehajtóinál találkozhatunk ilyen megoldással, a nagy színes műanyagballonokat töltik meg vízzel (néhol homokkal), hogy ütközés esetén elnyeljék az energiát.

 

9.

Lehet egy kerékkel kevesebb? A háromkerekű autó nem volt új keletű találmány amikor a Reliant elkezdte gyártani Robin nevű háromkerekűjét 1973-ban, amivel nagyon könnyen ment a borulás. A kisautó rendkívül hamar az oldalára tudott dőlni, mégis a szigetországban (főleg az északi részében) hihetetlen népszerűségre tett szert. Egészen 1981-ig gyártották, a végén már 850 cm3-es motorral, amivel már 128 kilométer per órás sebességet is elérhetett, ami maga volt a gyakorló életveszély. 1989-től a felmerülő igények miatt ismét gyártásba vették és egészen 2002-ig újra gyártották! A szigetországon túl sehol sem szaladgál ennyi háromkerekű, talán csak az ázsiai tuk-tuk-okat említhetjük de az egy más kategória. Talán ha nem egy eggyel kevesebb kerekű autóként tekintünk rá, hanem egy eggyel több kerekű motorként akkor érthetjük meg sikerét, hiszen elsősorban az addig motort használók vásárolták akik a mostoha időjárás miatt örültek a zárt kabinnak. Ajánlom a TopGear vicces, Robinnal foglalkozó néhány perces szösszenetét lejjebb.

 

10.

Újra vissza a „hőskorba”. Egy harmincas évek elejéről (1931) származó újítás a cserbenhagyásos gázolás elkövetőinek kilétét segített volna megállapítani egy érdekes módszerrel. Az ütköző megütése esetén apró azonosító táblácskák hullottak a vétkes járműből az úttestre, így segítve a gázoló azonosítását a rendőri szerveknek. Ezért persze egyik autós sem szívesen adott ki pénzt, hogy aztán később egy meggondolatlan eset után lebuktassa.

 

+1

1957-es Cadillac Eldorado Playboy pakk. Röviditalos poharak, amikor még nem vették szigorúan az Államokban a DUI-t, azaz a „befolyásoltság alatti vezetést”, amibe manapság már nemcsak az alkohol, hanem a kábítószer is beletartozik.

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük