Idén eddig több mint 29,200 hektárnyi terület égett le az Egyesült Királyságban, ami már most meghaladja a legutóbbi évtized legmagasabb éves összesített adatát. A Global Wildfire Information System adatai szerint, amely 2012 óta rögzíti az égett területek nagyságát, a tavalyi 28,100 hektáros csúcsot is túlszárnyalták. A tavaszi időjárás, különösen március és április elején, kedvezett a széleskörű tüzek kialakulásának, mivel a száraz és napos időjárás ideális körülményeket teremtett a tüzek terjedéséhez.
A tavaszi időszakban a vadon élő tüzek gyakoriak az Egyesült Királyságban, hiszen a tél végére rengeteg elhalt vagy nyugalmi állapotba került növényzet halmozódik fel, amely gyorsan kiszáradhat. Az elmúlt hetekben bekövetkezett csapadékos időjárás ugyan mérsékelte a tűzveszélyt, de a tűzesetek már eddig is rekord szintet értek el. A Global Wildfire Information System csak a 30 hektárnál nagyobb tüzeket regisztrálja, és az év eleje óta több mint 80 ilyen tűzesetet észleltek az Egyesült Királyság területén.
A tüzek többsége emberi eredetű, akár szándékos, akár véletlen gyújtogatás következménye, ugyanakkor a kedvező időjárási körülmények jelentősen hozzájárulhatnak a lángok gyors terjedéséhez. Will Lang, a Meteorológiai Hivatal kockázatkezelési és ellenállósági szolgáltatásainak vezetője elmondta, hogy az idén márciusban tapasztalt rendkívül száraz és napos időjárás következményeként a növényzet, amely a tüzek táplálékául szolgál, jelentősen megnövekedett. Guillermo Rein, a londoni Imperial College tűztudományi professzora hozzátette, hogy a márciusi és áprilisi csapadékhiány különösen kedvező a tűz kialakulásának, mivel a növények téli nyugalmi állapotból ébredeznek, viszont nem nőnek, így a vízháztartásuk alacsony.
Április 2. és 8. között rekordszámú, több mint 18,000 hektárnyi terület égett le, ami a legmagasabb heti adat az eddigi nyilvántartások szerint. A BBC műholdas felvételek elemzésével bemutatta az idei legnagyobb tűzeseteket is. A Galloway Forest Parkban, Dél-Skóciában, körülbelül 65 négyzetkilométernyi terület égett le, ami a teljes brit összesítés majdnem negyedét jelenti. Wales középső részén, Aberystwyth-től körülbelül 25 kilométerre is jelentős tűz pusztított, körülbelül 50 négyzetkilométernyi területen.
A lángok a skót Arran, Bute és Skye szigeteken, valamint Észak-Írország Mourne-hegységében is felbukkantak, mindez április elején történt. Ezek a korai tavaszi tüzek, amelyek főként fű-, heath- és cserjepusztítások, komoly terhet rónak a tűzoltóságokra, de ökológiai hatásaik bonyolultak lehetnek. Nem minden tűz, különösen a kisebb, alacsony intenzitású égés, jelent katasztrofális következményeket a hosszú távú növényzet egészségére. Bizonyos növényfajok, például a heather, jól alkalmazkodtak a tűzesetekhez, de a túl gyakori vagy súlyos tüzek gátolhatják a természetes regenerálódásukat.
Sok kutató aggódik a tűzidőszak második csúcsa miatt, amely általában később, nyáron következik be, amikor a hőmérséklet emelkedik és a növényzet ismét kiszárad. Prof. Rein szerint a legnagyobb aggodalma az, hogy mi fog történni a nyár folyamán, amikor kevesebb tűz lesz, de azok sokkal nagyobbak és súlyos következményekkel járhatnak. „Lehet, hogy 100 kis tűz van az ország különböző részein, és mindegyiket egy nap alatt el lehet oltani, de egy nyári tűz, amelyet egy hét alatt nem lehet megfékezni, akár házakat is felégethet.”
Bár a közelmúltban tapasztalt tűzesetek nem feltétlenül jelzik, hogy a nyári időszak tűzesetei is sűrűbbek lesznek, a tudósok arra számítanak, hogy a globális felmelegedés következtében az Egyesült Királyságban egyre gyakoribbak lesznek az extrém tűzidőjárási körülmények. A Meteorológiai Hivatal által végzett kutatás szerint a 2022 júliusi pusztító tűzeseteket elősegítő szélsőséges tűzidőjárás legalább hatszor valószínűbbé vált az emberi okozta klímaváltozás következtében. A földhasználat megváltozása szintén kulcsszerepet játszhat a tűzveszélyek kialakulásában, így a tudósok arra figyelmeztetnek, hogy fel kell készülni a tűzesetek számának növekedésére a jövőben.