A Repülő szárny 1948.
A második világháború alatt, de főleg utána az amerikai átlagember nagy reményeket fűzött a repüléshez. Annak ugrásszerű fejlődéséhez, amiket az akkoriban népszerűvé váló magazinok gerjesztettek a „már itt van az előszobában” típusú találmányok és fejlesztések bemutatásával. Ezeknek az „jövendöléseknek” nagy része persze nem valósult meg, általában gazdaságtalanságuk miatt.
A legnépszerűbb előrejelzésekben a távolságok nagy sebességgel történő gyors leküzdése mellett a komfort növelése volt az elsődleges. Mivel a katonai fejlesztések idővel a polgári életben is meghonosodnak, ezért az 1946-48 körül fejlesztett Northrop Flying Wings (Repülő szárny) katonai repülők polgári célra történő felhasználása szinte kínálta magát, hogy a jövőbe vetítsék egy megvalósítandó utasszállító gép prototípusaként.
Northrop cég által kifejlesztett YB-49 „Flying Wing”
Franciaország több gépre is adott megrendelést, ezért beindították a sorozatgyártást, azonban a franciák röviddel később törölték a projectet.
John Knudsen „Jack” Northrop a cég első embere
Az elképzelés szerint tehát ennek a gépnek a polgári célú átalakításával változtatták volna meg gyökeresen a légiközlekedést. Azonban már az alábbi képekről is látható, hogy a már eleve nagy szárnyszélességű katonai verzióhoz képest az utasszállítónak legalább 2,5-szer nagyobbnak kellene lennie, ami hatalmas szárnyfelületet feltételez, nagy súllyal, de a szállítható személyek száma így is alacsony maradt volna. Az „observation deck”-ek pedig remekül néznek ki az alábbi bemutatóvideóban, de nagyon sok utas egyáltalán nem látna ki a gépből, a kilátó buborékokban utazók pedig balesetkor sokkal kiszolgáltatottabb helyzetben volnának.
[hirlevel]
Kapcsolódó linkek:
- Horten fivérek csupaszárny repülőgépe: http://www.felsofokon.hu/sites/default/files/users/engineer/images/3-birodalom-mernoki-csodai-horten-ix-ho-229-repulogep-5965.jpg