Az amerikai autó története katalógusokban 5.
Történelem

Az amerikai autó története katalógusokban 5.

Másfél résszel ezelőtt egy olyan autót mutattam be, ami egy videojáték kapcsán lehet ismerős azoknak, akik amúgy nem négykerekűekkel kelnek-fekszenek. Sokan örömmel csodálkoztatok rá, hogy az egy létező autó és nem egy mutálódott VW Bogár. Ez alkalomra is egy ilyen autót tartogatok, ami messze-messze megelőzte a korát.

mafia_bevezeto.jpg

Thor 810 alias Cord 810

A játék ugyanaz mint a fentebb már linkelt post esetében, a kitűnő, Mafia: City of Lost Heaven. Mivel ott foglalkoztunk vele, ez alkalommal ezt kihagynám. Mint sejthető, a korszak is ugyanaz, az 1930-as évek.

thor_810.jpg

Thor 810 a Mafia: City of Lost Haeven-ből. Nagyjából az 1936-os, Cord 810 Beverly/Westchester Sedan modelleket mintázza. Ezen kívül még kabrióként is előfordul a játékban, azon belül két verzióban is, az 1937-es, feltöltős Cord 812 – azaz Thor 812 – a bevezető képen látható.

A Cord Company-t, 1929-ben alapította egy bizonyos Errett Lobban Cord nevű úr. 150 kisebb-nagyobb cég tartozott hozzá, melyek között találunk ma is ismerteket. Például a repülőgépmotorokat gyártó Lycoming Engines, az egészen elképesztő luxusautókat gyártó Duesenberg Inc., a Checker Cab, a Stinson Aircraft Company repülőgépgyár és az American Airways, ami később American Airlines-ra változtatta a nevét neve lehet ismerős ezek közül.

A Cord luxusautók a bennük található innovatív, a korukat megelőző technológiákról és áramvonalas karosszériájukról híresek. Például az első sorozatgyártású, fronthajtású autó szintén a Cord nevéhez kötődik, az 1929-es L29.

E. L. Cord hitt abban, hogy a modern technológiára épülő kocsikat majd jó haszonnal tudja értékesíteni. Nos, a gyakorlatban ez nem mindig jött össze.

Szép, de…

Amikor 1936-ban elkezdték forgalmazni, a Cord 810 igazi szenzáció volt. A nagyközönség először 1935 novemberében találkozott vele a New York Auto Show-n. Akkora volt a tömeg a 810 körül, hogy a látogatók a közelben kiállított egyéb autók lökhárítóira álltak fel, hogy jobban lássák a 810-est – gondolom a többi gyártó legnagyobb örömére. Nem csak gyönyörű volt – szerintem mind a mai napig az egyik legszebb szedán, ami valaha készült –, de az eredetileg bébi Dusenbergnek szánt autó olyan szokatlan megoldásokat hordozott, mint a fronthajtás. (Csak széljegyzetként: Az első igazán híres, nagy sorozatban készült, megbízható fronthajtású autó a Citroën CV15, azaz a Traction Avant 1934-ben debütált a tengeren innen.)

cord_810_robbantott_abra.jpg

Ez a feltöltős, 1937-es Cord 812-es robbantott ábrája. Nem csak a légellenálását javítják az elrejtett lámpák, hanem a megjelenését is. Így kinyitott fényszórókkal már sokkal kevésbé szexi.

Mi több, ez volt az első amerikai autó, melynek független felfüggesztése és fronthajtása volt – a hátsó hídról inkább hallgassunk szemérmesen, mert az egy fél-elliptikus laprúgós, már akkor archaikus megoldás volt. Ugyanakkor el kell mondani, hogy az első felfüggesztésnek is köszönhetően, a 810-es a harmincas évek egyik legjobban kezelhető autója volt. Sőt! A legtöbb 40-es, 50-es években készülő amerikai autóra is könnyedén ráver a kezelhetőség terén. A fronthajtás sík padlót is eredményezett, amitől a 810-es elől-hátul kényelmesebb volt, mint konkurensei.

A 288 köbhüvelykes (kb. 4,7 liter) V8-as motorját a szintén Cord tulajdonban lévő Lycoming repülőgépgyár építette – lásd fentebb – és alumínium alkatrészeket is tartalmazott. A teljesítménye 125 lóerő volt. 1937-ben már egy opcionális feltöltővel is rendelhető volt, ami 195 lóra emelte a teljesítményét.

A váltója egy egészen észbontó, három plusz egy előremeneti sebességes (overdrive), vákuum-elektromos megoldású félautomata szerkezet. A sebességváltás úgy nézett ki, hogy a kormányon, annak elengedése nélkül be kellett állítani egy kis kart és kinyomni a kuplungot. A többit már a szerkezet intézte. Ne feledjük, mindezt 1936-ban! Állítólag Preston Tucker 1947-ben a roncstelepről kibányászott Cord váltókat használt addig, míg a mérnökei nem fejlesztették ki egy hasonló megoldást a Tucker Sedanhoz – de ez már egy másik történet.

1936-os Cord katalógus. Az egyszínű hátsó oldalt kihagytam.

Hogy miért lett a Cord 810 mégis bukás, annak ellenére, hogy még a fentieken kívül is bőven volt izgalmas technikai részlete? Nos, mivel szeretném tartani magam a blog alapvetéséhez – sok kép, kevés szöveg –, akiket ez is érdekel, itt folytassák az olvasást, nagyjából a kormány mögött elhelyezett sebváltókart ábrázoló kép után!

A sorozat előző része, a sorozat következő része.

Szólj hozzá

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük