Cirkusz!
Az 1875-ben alapított Barnum and Bailey cirkusz a legnagyobbak közé tartozott a maga korában az Államokban.
Később, 1919-ben a Ringling Bros-szal egyesülve a XX. század elejére a világ legnagyobb társulatává nőtte ki magát. Állandó előadásai Bostonban voltak, ahol nemcsak egy cirkuszsátorban tartották előadásaikat. A „cirkuszvárosban” – nem túlzás így nevezni – egy óriási fedett hippodrom mellett több nagy sátor és számtalan kisebb helyezkedett el, amiben – a kornak megfelelően – freak-showk (szörny- és torszülött kiállítások), illuzionisták egyéni bemutatói, különböző tematikus múzeumok, valamint az állatok ketrecei és az artisták lakókocsijai helyezkedtek el. Hogy fogalmat tudjunk alkotni a méretekről: 1898-ban (tehát az egyesülés előtt 20 évvel) 25 elefánt, 135 ló, 1100 egyéb állat, emellett 1250 artista és 180 vasúti kocsi állt az igazgatók rendelkezésére. Természetesen rengeteget turnéztak, nemcsak az amerikai kontinensen, hanem Európában is.
Lentini a háromlábú ember, a legkisebb és a legnagyobb, valamint Harold Lloyd a Barnumban.
Freak-show
Az amerikai cirkusztörténelem legnagyobb tragédiája is a Barnum nevéhez fűződik. 169-en haltak meg egy tűzben 1944-ben.
Most a Barnum and Bailey korai, 1800-as évek végi plakátjaiból válogattam, amikről látszik az előadások munumentalitása és a társulat, valamint a hippodrom méreteire is lehet következtetni.
Az utolsó két plakáton látható egy magyar név Kiralfy Imréé, aki történelmi performanszaival hatalmas népszerűségre tett szert. Bővebben róla:
Köszönet a Boston Public Library-nek
[hirlevel]
Kapcsolódó linkek:
- a Ringling Brothers-Barnum & Bailey Circus balesete: http://index.hu/kulfold/2014/05/05/ket_artisa_allapota_meg_mindig_valsagos/
- Magyarok ebben a cirkuszban: http://www.ringling.com/ContentPage.aspx?id=47815&parentID=1467&assetFolderID=1480