Vadon élő csimpánzok filmezése, ahogy erdei ‘elsősegélyt’ használnak

Uganda területén a csimpánzok használatát figyelték meg gyógyító növényekkel, amelyeket különféle módokon alkalmaznak nyílt sebek és egyéb sérülések kezelésére. Az Oxfordi Egyetem tudósai, akik egy helyi csapattal együtt dolgoznak a Budongo-erdőben, felvételeket készítettek és dokumentálták az állatok viselkedését, ahogyan a növényeket elsősegélynyújtásra használják, mind önmagukon, mind pedig alkalmanként más csimpánzokon. A kutatásuk épít az előző évben tett felfedezésre, amely során megfigyelték, hogy a csimpánzok bizonyos növényeket keresnek és fogyasztanak, hogy gyógymódot találjanak maguknak. A tudósok évtizedek óta tartó megfigyelések alapján összeállították a „erdő elsősegély” különböző felhasználási módjait catalogusát.

A kutatás, amely a Frontiers in Ecology and Evolution című tudományos folyóiratban jelent meg, hozzájárul ahhoz a folyamatosan bővülő tudásanyaghoz, amely bizonyítja, hogy a főemlősök, köztük a csimpánzok, orangutánok és gorillák, különböző módokon használják a természetes gyógymódokat, hogy egészségesek maradjanak a vadonban. Elodie Freymann, a kutatás vezetője elmagyarázta, hogy „egy egész viselkedési repertoár áll rendelkezésre, amelyet a csimpánzok alkalmaznak, amikor betegek vagy sérültek a vadonban – saját maguk kezelésére és a higiénia fenntartására”.

A tudósok megfigyelték, hogy a csimpánzok különféle növényeket használnak, amelyeket a helyszínen találnak. A csimpánzok sebekre kenik ezeket a növényeket, vagy megrágják őket, majd a rágott anyagot alkalmazzák a nyílt sérüléseken. A kutatók dokumentálták egy nagyon fiatal nőstény csimpánz esetét is, aki növényi anyagot rágott meg, majd azt az anyja testén lévő sérülésre alkalmazta. Emellett olyan feljegyzéseket is találtak, amelyek szerint a csimpánzok más állatok sebeit is ápolták, akikkel nem álltak rokoni kapcsolatban. Freymann doktornő elmondta, hogy ez különösen izgalmas, mert „ez hozzájárul ahhoz a bizonyítékhoz, hogy a vadon élő csimpánzok képesek az empátiára”.

A kutatócsoport a Budongo-erdő területén található mezőállomás naplóját is tanulmányozta, amely az 1990-es évektől nyújt dokumentációt az ottani megfigyelésekről. A helyi munkatársak, kutatók és látogatók írták le az érdekes viselkedéseket, amelyeket megfigyeltek. Az említett naplóban szerepelnek olyan történetek, mint a levelek használata sebek kezelésére, vagy csimpánzok segítése abban, hogy eltávolítsák a csapdákat a végtagjaikról. Meglepően emberi higiéniai szokások is megjelennek: az egyik bejegyzésben egy csimpánz leveleket használt, hogy megtisztítsa magát a székelés után.

A kutatók korábban már azonosították azokat a növényeket, amelyeket a csimpánzok keresnek és fogyasztanak, amikor megsérülnek. A tudósok mintákat vettek ezekből a növényekből, tesztelték őket, és felfedezték, hogy többségük antibakteriális tulajdonságokkal bír. Nemcsak a csimpánzok rendelkeznek látható tudással a növényi gyógymódokról; egy nemrégiben készült tanulmány azt is megmutatta, hogy egy vadon élő orangután rágott levélanyagot használt egy arcfelületi sérülés gyógyítására.

A tudósok úgy vélik, hogy a vadon élő főemlősök viselkedésének tanulmányozása – és a csimpánzok által használt növények alaposabb megértése – segíthet új gyógyszerek felfedezésében. Freymann doktornő a BBC Newsnak nyilatkozva elmondta: „Minél többet tanulunk a csimpánzok viselkedéséről és intelligenciájáról, annál inkább rájövünk, mennyire keveset tudunk mi emberek a természet világáról. Ha itt, ebben az erdőben lennék, élelem és gyógyszer nélkül, kétlem, hogy sokáig életben maradnék, különösen, ha sérült vagy beteg lennék. De a csimpánzok itt boldogulnak, mert tudják, hogyan érjék el a hely titkait, és hogyan találják meg mindazt, amire szükségük van a túléléshez.”

Forrás: https://www.bbc.com/news/articles/cqj7ln85vxwo

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük