Rekviem az eltűnt városért
Most/Brüx (1238-1982)
A sziléziai (Csehország) Most/Brüx nevű 750 éves városa alatt a múlt század harmincas éveiben barnaszenet találtak. Ezért a teljes várost 1982-ben lerombolták, 60 ezer lakosát néhány kilométerrel odébb költöztették.
Az alábbi filmben a régi várost és a bontást láthatjuk, mikor is egész utcákat tettek a földdel egyenlővé másodpercek alatt. A Most alatt 17 méterrel talált szén miatt – a külszíni fejtéshez – a felszínt teljesen szabaddá kellett tenni.
Az 1964-ben kezdődött folyamat során egy teljesen új várost építettek fel néhány kilométerre a korábbi központtól. A bontási munkálatok során olyan épületeket is leromboltak, melyeknek történelmi jelentőségük volt.
Ilyen épület volt egy 15. századi sörfőzde, vagy az Alexander Graf által tervezett színház. A korábbi történelmi épületek helyett a szocializmusra jellemző panelházak és közintézmények épültek. Csupán néhány korábbi külvárosi épület maradt meg.
A többi régi templom, kolostor, középület műemlékeit is megmentették, ezeket a városi múzeumban állították ki. A város összes épületét lerombolták, de a Szűz Mária Mennybemenetele Templomot annak kulturális értéke miatt meg akarták menteni. A cseh késő gótika egyik legkiválóbb alkotása a korábbi Óváros főterén állt. 1517-32 között építették, korabeli reneszánsz és barokk képzőművészeti alkotásokkal.
Több terv közül végül a templom “elszállítását” választották. A munkálatok során a 71 méter magas tornyot lebontották, és az új város mellett újra felépítették. A templom többi része köré egy betongyűrűt építettek, a szerkezetet acéllal erősítették meg. Így akarták az újonnan felépített torony mellé tolni.
A vontatás előkészítése hét évig tartott: a vontatási útvonalon álló épületeket is el kellett bontani, valamint a külszíni fejtés miatt az úton lévő mélyebb területeket is fel kellett tölteni.
A síneket a templom alá építették, és a Škoda gyár által gyártott speciális vasúti emelőkocsikat helyezték a statikailag fontos pontokra. Összesen 53 db ilyen gépet használtak fel. 1975 őszén, szeptember 30 és október 27 között, 28 nap alatt vontatták a templomot az új helyére.
A vontatás sebessége mindössze 1-3 centiméter volt óránként. Miután a helyére került az épület, megkezdődött a felújítás, ami 1988-ig tartott.
(Wikipedia)
Vagy a 28 nap, vagy a vontatás sebessége (1-3 cm/ óra) nem stimmel, mert a cikk adatai alapján mindössze ~15 méterrel tették arrébb a templomot. Megérte volna ennyi időt és energiát ebbe fektetni 15 méterért?
látod Te vagy az első, aki utánaszámolt a dolognak és tényleg igazad van. a magyar nyelvű wiki oldal téved. ha a cseh nyelvű – kizárólag a templomról szóló – linket olvasom, akkor ott teljesen mások a számok.
a templomot 841 méterrel költöztették odébb, mintegy 12%-os lejtőn (az szép), 1.2-3.2 centiméteres sebességgel PERCENKÉNT!
köszi az észrevételt. szép estét!
A bunkóság határtalan. Lényegében többet vesztettek mint nyertek. Budapesten is ezt csinálják csak nem a kőszén hanem a terület miatt. Némi haszonért elpusztítják a régi szépet és a helyébe valami olcsó egyszerű kerül. A többség és az elkövetkezendő generációk vesztenek csak azért, hogy néhány politikus-vállalkozó nyerjen.
Unokáink már nem fogják látni csak képekről, hogy mire voltak képesek az elődök. Nem lesz mire büszkének lenni. Jötttment senkiknek fognak tűnni akik nem örököltek semmit. A tízmillió koldus országa leszünk.